Jak pielęgnować pupę noworodka, by nie pojawiły się odparzenia czy odpieluszkowe zapalenie skóry? Jakich środków używać a czego unikać?
Dlaczego pielęgnacja skóry niemowlaka na pośladkach jest tak ważna? Po pierwsze, skóra niemowlaka jest znacznie bardziej delikatna niż u osoby dorosłej. Znacznie łatwiej o podrażnienie czy odparzenie. Po drugie, skóra dziecka na pośladkach jest narażona na kontakt z amoniakiem (z moczu) oraz kałem (który również zawiera związki drażniące). Poza tym skóra w wilgotnym środowisku, bez swobodnego dopływu powietrza zaczyna się zaparzać i znacznie łatwiej dochodzi do podrażnień.
Zaledwie kilka niedopatrzeń i niedokładności w codziennej pielęgnacji pupki wystarczy, by pojawiły się pierwsze zaczerwienienia i podrażnienia. Kilka poniższych zasad musi zatem wejść rodzicom w krew:
- Pieluszki – zarówno jednorazowe np. DADA Premium, jak i wielokrotnego użytku trzeba zmieniać tak często jak jest to konieczne,
- Pupkę niemowlaka przy przewijaniu koniecznie trzeba dokładnie przemyć. Jeśli przykleją się do niej jakieś pozostałości, nie powinno się ściągać ich „na siłę” tylko odmoczyć (np. kąpiąc dodatkowo pupkę) czy zwilżając zaschnięty element i delikatnie go usuwając,
- Stosując chusteczki do pielęgnacji warto wybierać takie, które nie podrażnią skóry dziecka. Warto zwrócić przy tym uwagę na skład chusteczek. Czy zawierają oliwkę i środki nawilżające, nie zawierają środków drażniących, mają w składzie środki poprawiające gojenie odparzeń (chusteczki DADA posiadają alantoinę, która łagodzi podrażnienia, panthenol z prowitaminą B5, olej z nasion bawełny i oliwę z oliwek).
- Nawilżać i natłuszczać skórę noworodka. Preparatów i kremów jest wiele. I tu znów warto zwrócić uwagę na skład. Najczęściej zawierają: lanolinę (tłuszcz z owczej wełny, który pielęgnuje chroni skórę), cynk (który działa przeciwzapalnie, ale niektórzy uważają, że nie powinien być stosowany u niemowlaków bo wysusza skórę i może wnikać do ciała dziecka), alantoinę (działającą przeciwzapalnie). Warto pamiętać, że dobry środek stworzy na skórze film ochronny – zatem jeśli skóra po maści świeci się czy jest tłusta w dotyku, to dobrze – dzięki temu chroni ją przed kontaktem z wilgotnym środowiskiem.
Jak dbać o skórę kiedy już dojdzie do podrażnień?
- Przewijać zawsze, kiedy jest to konieczne (jeśli dziecko moczy się w nocy i się nie wybudza to również trzeba je przewinąć),
- Często wietrzyć pupkę,
- Natłuszczać i nawilżać specjalnymi maściami,
- Pieluszki zapinać na tyle luźno, by do pupki dochodziło powietrze (pieluszki DADA posiadają falbanki, które utrzymują zawartość pieluszki wewnątrz a jednocześnie pozwalają na to, by pieluszka była zapięta tak, by nie krępować ruchów dziecka).
Jeśli jednak jesteś zaniepokojona niecodziennymi objawami na skórze dziecko, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Więcej o atopowym zapaleniu skóry możesz przeczytać tutaj.