Twoje dziecko męczy napadowy, ostry kaszel ze świszczącym wdechem? Mimo upływu tygodnia nie chce on ustąpić? Jeśli tak, jak najszybciej udaj się do lekarza. Twoje dziecko może chorować na krztusiec.
Czym jest krztusiec
Krztusiec (zwany kokluszem) to obok odry oraz ospy wietrznej jedna z najbardziej zaraźliwych chorób dziecięcych. Wywołana jest zakażeniem pałeczką krztuśca poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową. Pierwsze 3 do 14 dni od zarażenia przebiegają zwykle bezobjawowo, a następnie przez około 3 tygodnie występuje napadowy kaszel oraz objawy takie jak ogólne osłabienie, senność i obrzmienie twarzy z wybroczynami. W czasie napadów kaszlu twarz dziecka mocno zaczerwienia się, co niekiedy powoduje pękanie naczynek krwionośnych i jej wylewów do oczu czy krwawień z nosa. Bywa, że choroba kończy się na tym etapie, niestety jednak u większości dzieci rozwija się dalej, a kaszel nasila się i przypomina pianie koguta. Na krztusiec chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak może wystąpić również u niemowląt, co jest dla nich bardzo niebezpieczne.
Leczenie krztuśca
Z uwagi na zagrożenie bezdechami, niemowlęta oraz małe dzieci (do 6 miesięcy), u których występują ciężkie napady kaszlu, powinny być hospitalizowane.
Krztusiec leczy się specjalnymi antybiotykami (niemowlętom leki podaje się dożylnie). Nie łagodzą one kaszlu, jednak skracają czas trwania objawów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań oraz zarażenia innych.
Dodatkowo, ważna jest odpowiednia opieka nad chorym dzieckiem. Powinno ono jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, jednak niewskazane będą długie spacery – nie należy narażać go na wysiłek fizyczny, mogący powodować napady kaszlu. Jednocześnie chorą pociechę trzeba chronić przed możliwością dodatkowych zakażeń. Korzystnym będzie również zainteresowanie malucha zabawą, jako że zajęte dziecko powinno kaszleć mniej.
Możliwe powikłania
Niestety, nawet szybko zdiagnozowany krztusiec może skończyć się powikłaniami. Zalicza się do nich zapalenie płuc czy oskrzeli, uszkodzenie wzroku, zapalenie ucha wewnętrznego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przepuklina brzuszna oraz krztuścowe uszkodzenie mózgu.
Szczepienie przeciw krztuścowi
W Polsce szczepionkę przeciw krztuścowi jest obowiązkowa (według programu szczepień Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Każde dziecko powinno być zaszczepione czterema dawkami, odpowiednio w 2., 3.–4., 5.–6. i 16.–18. miesiącach życia oraz dawką przypominającą w 6. roku życia. Szczepienie daje około 90% skuteczność, a nawet jeśli dziecko zachoruje – objawy będą zdecydowanie słabiej nasilone lub w ogóle nie wystąpią.
Warto wspomnieć, że szczepienie nie uodparnia trwale. Po upływie około 12 lat przeciwciała znikają. Długotrwałą odporność daje przebycie krztuśca, jednak i wtedy nie można wykluczyć ponownego zachorowania. W razie zauważenia alarmujących objawów u Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.