W jaki sposób usypiać dziecko? Czy kołysanie to jedyne wyjście? Przedstawiamy kilka sposobów na skuteczne uśpienie maluszka.
Między 8. A 12. tygodniem życia niemowlę zaczyna funkcjonować według naturalnego zegara biologicznego i w tym czasie możesz zacząć je uczyć samodzielnego zasypiania – wyłapuj sygnały, które wskazują, że dziecko jest senne. Należy również ułatwić malcowi odróżnienie dnia od nocy; jeśli śpi w dzień, zwróć uwagę na to, żeby dochodziły do niego odgłosy codziennego życia, w nocy natomiast – wygaś światło i zachowuj się cicho. Melatonina powoduje senność i zaczyna działać na dwie godziny przed właściwym zaśnięciem, warto o tym pamiętać przy układaniu dziecka do snu.
- Dopilnuj, by dziecko zasnęło tam, gdzie się obudzi. Jeśli robi się senne na Twoich rękach, odłóż je do łóżeczka i uśpij np. śpiewając kołysankę. Od początku warto przyzwyczajać dziecko do zasypiania we własnym łóżeczku, spanie z rodzicami jest dobre tylko dla niemowląt, później powstanie trudny do pokonania nawyk.
- Zasypianie ze smoczkiem to zły pomysł – pozostawianie go na noc w buzi dziecka może powodować wady zgryzu, próchnicę lub wysypkę wokół ust. Najlepiej wyjąć go jak najszybciej po zaśnięciu. U niemowląt zasypianie podczas karmienia jest naturalne, ale nie zostawiaj butelki w ustach malca.
- Nie jest złym nawykiem, jeśli dziecko jest w stanie zasnąć tylko będąc blisko Ciebie. Jednak, jeśli Ci to przeszkadza – postaraj się wprowadzić zabawkę do przytulania i przez pierwsze dni siadaj przy łóżeczku. Zabawka stanie się dobrym zastępstwem rodzica. Stopniowe odzwyczajane od zasypiania przy Tobie może przebiegać również poprzez wspólne czytanie bajki.
Ważne są rytuały i powtarzalność. Nakarm dziecko poza łóżeczkiem, połóż je, zgaś światło i włącz spokojną muzykę. Wprowadzi to potrzebną rutynę i poczucie bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że spanie dziecka w samochodzie ma zły wpływ na delikatny kręgosłup malca, a podawanie butelki przed snem to prosta droga do próchnicy. Są również inne metody, które, choć skuteczne, mogą być dla Ciebie uciążliwe. Np. usypianie dziecka przy jednostajnym szumie odkurzacza lub suszarki. Na szczęście dostępne są aplikacje mobilne, dzięki którym osiągniesz ten sam efekt bez konieczności włączania tych urządzeń. ?
Wypróbuj naszą aplikację „Dada na dobranoc”, która z pewnością pomoże w usypianiu malucha przy dźwięku suszarki, szumie wiatru lub przy znanych bajkach.
Należy pamiętać, że na każdego malucha działa co innego i należy dostosować metodę do jego indywidualnych potrzeb. Jedynym wyjściem jest metoda prób i błędów, żeby odkryć, co działa na Twoje dziecko. Warto zawczasu wypracować dobre nawyki, by ułatwić maluchowi zasypianie w przyszłości.