Dziecko od szóstego tygodnia życia do pierwszych urodzin nazywamy NIEMOWLĘCIEM. Ten niedługi etap w życiu Waszego maleństwa jest „epoką” niezwykłego postępu w jego rozwoju fizycznym i psychicznym.
Niemowlę każdego dnia „odrabia” dziesiątki drobnych lekcji, które sprawiają, że w niespełna rok z maleńkiej kruszynki w rożku przeistacza się w małą – czasami również już chodzącą! – istotę ludzką o wyraźnym zarysie temperamentu i osobowości, pełną emocji, ochoty do zabawy i nawiązywania kontaktu. Potrafiącą kochać i wytrwale uczącą się siebie i świata, co jest nie lada wyzwaniem!
W tym czasie musisz być przygotowana na:
- uważne i roztropne kontrolowanie rozwoju dziecka. Każdy miesiąc wniesie coś nowego, jednak nie oznacza to, że wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie! Ogólne pojęcie na temat poszczególnych etapów rozwoju Twojego maluszka na pewno okaże się pomocne.
- wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka i odstawienie od piersi.
- konfrontowanie się z pierwszymi próbami wyrażania emocji, najczęściej w formie płaczu, który nie będzie już tylko sygnałem głodu, mokrej pieluszki i potrzeby bliskości, a może wyrażać również złość, z którą mały szkrab nie potrafi się uporać!
- coraz śmielsze i bardziej różnorodne próby nawiązywania kontaktu z Tobą i otoczeniem oraz przechodzeniem przez dziecko przez pierwsze etapy rozwoju mowy (ochocze wydawanie dźwięków również do nich należy!)
- ogromny wzrost apetytu na zabawę! Twój maluch coraz chętniej będzie rezygnować ze spania na rzecz poznawania, a pomoże mu w tym etap raczkowania oraz (już wkrótce!) opanowanie tej cudownej umiejętności, którą mają duzi ludzie – chodzenia.
- intensywny rozwój umiejętności poznawczych, sensorycznych oraz motorycznych. Aby się w nich połapać, warto sięgnąć po profesjonalny poradnik, pamiętając przy tym, że Twoje dziecko nie musi być książkowe. Jeśli na przyswojenie jakiejś umiejętności potrzebuje więcej czasu a Tobie serce mówi, że wszystko ok – posłuchaj serca!
A gdy brzdąc zdmuchnie wreszcie swoją pierwszą świeczkę na urodzinowym torciku, najczęściej potrafi już:
- chodzić lub – podtrzymywany – wstawać na nóżki,
- wskazywać przedmioty palcem,
- wykonywać proste polecenia, np. „daj lalę”,
- zwracać na siebie uwagę poprzez popisywanie się,
- ma poczucie odrębności swojego ciała,
- odróżnia osoby,
- wyraźnie okazuje niechęć „obcym” i cieszy się na widok bliskich,
- interesuje się innymi dziećmi, choć jeszcze nie potrafi się z nimi bawić,
- wymawia ze zrozumieniem pierwsze słowa, np. „da-da” na pożegnanie.
Bardziej szczegółowo o postępach swojego maluszka przeczytasz w Kalendarzu rozwoju dziecka.