Stan zapalny gardła to powszechna dolegliwość szczególnie w okresie wiosny i jesieni. Czym się on objawia oraz jak go leczyć?
Objawy, które wskazują na infekcję to m.in.: ból, trudności w przełykaniu, drapanie w gardle, suchość, możliwe powiększenie węzłów chłonnych. Towarzyszyć temu może również ból głowy, mięśni, gorączka, zmniejszenie apetytu oraz trudności ze spaniem. U niemowląt sygnałami wskazującymi na bolące gardło są przede wszystkim problemy z jedzeniem, snem, a także większa płaczliwość i rozdrażnienie.
Zapalenie gardła może być spowodowane przez wirusy lub bakterie. Zakażenia wirusowe są przyczyną około 75–85% przypadków ostrego zapalenia gardła u dzieci powyżej 3 roku życia i 90–95% przypadków u dorosłych. Pozostałe infekcje gardła mają przyczynę bakteryjną. Rozróżnienie etiologii bywa bardzo trudne i nie ma jednoznacznych wytycznych, które pozwoliłyby lekarzowi wykluczyć zakażenie bakteryjne na podstawie objawów i wywiadu. Ból, zaczerwienienie gardła, gorączka występują jednakowo często w obu przypadkach.
Przyczynami bólu gardła u dzieci mogą być również: wysuszenie śluzówek spowodowane małą wilgotnością powietrza lub spożyciem niewystarczającej ilości płynu lub po prostu nadwyrężenie go poprzez długotrwały krzyk.
Leczenie wirusowego zapalenia gardła opiera się na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz miejscowym działaniu znieczulającym i antyseptycznym. Czas trwania takiej dolegliwości zmniejszają się samoistnie po 3–4 dniach, a całkowicie ustępują w okresie do tygodnia, wystarczające jest tu jedynie leczenie objawowe oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (nawilżenie śluzówek gardła). Bakteryjne zapalenie gardła wymaga podania antybiotyków, a objawy utrzymują się dłużej 8–10 dni. Pamiętaj, że decyzję o podaniu leków należy skonsultować z lekarzem pediatrą.
Polecane domowe sposoby na walkę z bólem gardła u dziecka to: unikanie picia gorących/bardzo ciepłych napojów czy zup, ponieważ zwiększa to odczuwane dolegliwości bólowe. Dodatkowo, jeśli posiadamy w domu nebulizator, warto jest zastosować u dziecka nebulizacje ze schłodzonej soli fizjologicznej, w celu nawilżenia śluzówki gardła.