Upały źle znoszą wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Przy kilku i kilkunastomiesięcznych maluchach musimy szczególnie zatroszczyć się o ich zdrowie. Dlatego zanim termometr pokaże nam ponad 30 stopni, przygotujmy siebie i dziecko na gorące, upalne dni.
Spędzaj jak najwięcej czasu w domu
Szczególnie między godziną 11. a 15. , ponieważ właśnie wtedy słońce najmocniej grzeje – ten czas lepiej spędzić w domu, a na spacer wybrać się dopiero popołudniu. Niestety w mieszkaniach też może panować duszność. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zamykaniu i zasłanianiu okien. Dowiedz się także, jakie są inne sposoby by odpowiednio nawilżać pokój dziecka – tutaj. Żaluzje, rolety czy zasłony powinny uchronić przed nagrzaniem pomieszczeń. Okna otwórz dopiero, kiedy temperatura się obniży. Zostaw je otwarte na noc, aby mieszkanie się przewietrzyło. Nad ranem pojawi się przyjemne, chłodne powietrze.
Za dnia staraj się nie przemęczać siebie i dziecka, unikaj też gotowania. W upalne dni zapomnij o jakimkolwiek pieczeniu, przez które w mieszkaniu zrobiłoby się jeszcze bardziej gorąco. Dziecku możesz podać gotową zupkę ze słoiczka lub kaszkę.
A na zewnątrz…
Wybieraj jak najwięcej zacienionych ścieżek. Jeśli musicie wyjść razem z domu, najlepiej wybrać drogę przez park lub w okolicy, gdzie jest dużo drzew. Dziecko wiezione w wózku koniecznie ochroń parasolką przeciwsłoneczną. Pamiętaj także, że przegrzanie może być dla dziecka bardzo niebezpiecznie, więc nie ubieraj go cieplej niż samej siebie. Nie zapominaj o czapeczce, która ochroni główkę przed słońcem. Ważne też, by chronić oczy – kilkuletniemu dziecku możesz założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Najgorszym pomysłem w upalny dzień jest zostawienie dziecka w samochodzie, nawet na chwilę. Samochód nagrzewa się w bardzo szybkim tempie, co może spowodować bardzo groźny udar cieplny. To samo dotyczy zwierząt! Mimo, że każdego roku media przypominają nam o racjonalnym zachowaniu podczas upałów, ciągle zdarzają się podobne przypadki zaniedbania podopiecznych.
O tym, jak odpowiednio ubrać dziecko na spacer latem, dowiesz się także z tutoriali z serii Porady od Dady.
Jeśli dziecko jest marudne i płaczliwe, może to oznaczać, że jest mu za gorąco. Jak mu ulżyć?
Po pierwsze, pamiętaj o tym, że karmienie piersią daje nie tylko pokarm, ale także napój dla Twojego dziecka. Dlatego staraj się często przystawiać je do piersi. Jeśli dziecko jest karmione nie tylko piersią, podawaj mu także wodę niegazowaną, ewentualnie herbatki ziołowe lub rozcieńczone soczki owocowe.
Jeśli dziecku jest bardzo gorąco, możesz mu zdjąć pieluszkę i pozwolić na chwilę zabawy bez niej. Mniejsze dziecko, które nie skończyło jeszcze miesiąca, może poleżeć w odpiętej pieluszce. Staraj się także przecierać co jakiś czas buzię dziecka chłodną, wilgotną chusteczką.
Fala upałów zjawia się w Polsce zazwyczaj niespodziewanie. Nie zostawiajmy przygotowań do nich na ostatnią chwilę, ponieważ dzieci są szczególnie narażone na jego konsekwencje.