Ząbkowanie u niemowląt to okres bolesny i trudny dla dziecka i jego rodziców. Wraz z nim może występować gorączka powyżej 38 stopni. Jak go przetrwać i jak pomóc dziecku złagodzić ból, swędzenie i nieprzyjemności związane z pierwszymi ząbkami?
Na ząbkowanie jest kilka sposobów. Niestety, nie wszystkie działają na każde dziecko.
Ząbkowanie – masaż, gryzak, smoczek – czyli stymulujemy dziąsła
To, co może przynieść ulgę dziecku, to wszystko, co pozwala nieco podrażnić swędzące miejsca. Wykorzystać można tu zatem:
- Masaż dziąseł (palcem lub przy użyciu silikonowej osłonki) – przynosi ulgę na krótko i tylko niektórym dzieciom, ale warto spróbować,
- Gryzaki – zwłaszcza takie, które można schłodzić w lodówce oraz te, z delikatnymi wypustkami, które delikatnie „drapią” swędzące dziąsełka,
- Smoczek – również może przynieść ukojenie (w sprzedaży dostępne są specjalne smoczki z wypustkami) – oczywiście nie dawajmy ich dziecku wychowywanemu bezsmoczkowo. Jeżeli maluszek korzysta ze smoczka, kontrolujmy to, by mimo wszystko nie miał go jednak cały czas w buzi.
Żele i leki na ząbkowanie
W aptece wybór preparatów, które mają przynieść dziecku ulgę jest bardzo duży. Większość środków zawiera substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne a także bakteriobójcze. Niestety nie działają one w trybie ciągłym i nie można stosować ich bez przerwy – mają zatem ograniczone działanie i w zasadzie najlepiej uciekać się do nich w ostateczności, wcześniej wypróbowując inne metody. Większość żeli na ząbkowanie zawiera takie substancje jak lidokaina, która przez Amerykańskie FDA została zakazana (ze względu na ryzyko uszkodzeń układu nerwowego i krwionośnego). Wprawdzie dostępne w Polsce środki zawierają jej mniejsze stężenie, ale wielu rodziców rezygnuje z podawania preparatów z lidokainą dzieciom. W sprzedaży dostępne są również preparaty homeopatyczne (głównie oparte na ziołach – rumianku, szkarłatce). Przy podawaniu jakichkolwiek preparatów warto zwrócić uwagę na objawy uczuleniowe i skonsultować to z lekarzem. Nie zawsze udaje się żel podać – bywa, że wypływa wraz ze śliną, zanim jeszcze zacznie działać. Zamiast żelu na ząbkowanie, jeśli dziecko wyraźnie bardzo boli – jest niespokojne i nie może spokojnie spać, można podać mu ibuprofen w syropie (zawsze po konsultacji z lekarzem) – dzięki temu, dziecko spokojnie prześpi noc.
Herbatki ziołowe
Zarówno rumianek jak i melisa – uspokajają, wyciszają i podawane w letniej temperaturze – koją dziąsła. Dla niektórych dzieci niezwykle skuteczne – na inne kompletnie nie działają.
Tricki rodziców na ząbkowanie:
- chrupki kukurydziane – miękną pod wpływem wilgoci a jednocześnie podrażniają i drapią dziąsła;
- szczoteczka do zębów – dziecko nie tylko się z nią oswaja, ale miękkie włoski masują mu dziąsła (trzonek nadaje się świetnie do ssania lub gryzienia);
- skórka od chleba – może żuć i masować dziąsła (uwaga na zadławienie);
- naszyjnik lub bransoletka z bursztynu – homeopatyczna metoda w postaci naszyjnika lub bransoletki. Oczywiście kupować można jedynie produkty przeznaczone dla dzieci – mają specjalne zapięcia i są tak zaprojektowane i wykonane, by były dla dziecka bezpieczne. Przy tej metodzie należy zachować szczególną ostrożność, by dziecko nie połknęło drobnych elementów;
- banan prosto z lodówki – nieco gryzienia, nieco żucia i kojący chłodek.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji ząbków dziecka już od samego początku, zapoznaj się z naszym video tutorialem z serii Porady od Dady.