Zarówno przeziębienie jak i grypa u dzieci występują dosyć często, a zwłaszcza, w przypadku niższej temperatury i opadów. Obydwie choroby przenoszone są drogą kropelkową, jednak przyczyny ich powstania są zupełnie różne, a grypa może prowadzić do groźnych dla maluchów powikłań. Jak rozróżnić, czy nasze dziecko przechodzi przez przeziębienie, czy też dopadła go grypa?
Jak dochodzi do przeziębienia i grypy?
Obydwie choroby należą do wirusowych, jednak wywoływane przez różne wirusy. I tak do pojawienia się przeziębienia może przyczynić się wiele różnych rodzajów wirusów, takich jak m. in. Rhinowirusy, RSV czy korona wirusy, natomiast grypa wywoływana jest wirusem grypy typu A, B lub C. Szczególnie podatne na zarażenie są dzieci przebywające w skupiskach, na przykład w żłobkach czy przedszkolach.
Przeziębienie należy do powszechnie występujących zakażeń wirusowych górnych dróg oddechowych, które zwykle mija po 7–10 dniach (choć kaszel utrzymuje się niekiedy przez kilka tygodni). Pojawia się zwykle w momencie przemęczenia i osłabienia organizmu, niedostatecznej regeneracja i słabego odżywiania. Grypa natomiast to zakażenie układu oddechowego, wywoływane przez wirusy grypy, któremu mogą towarzyszyć groźne powikłania. Jest ona też bardzo zaraźliwa.
Co różni grypę i przeziębienie?
Grypę i przeziębienie charakteryzują podobne objawy, takie jak osłabienie, gorączka, bóle kostno-mięśniowe, katar czy bóle głowy. Dodatkowo, najwięcej zachorowań w obydwu przypadkach odnotowuje się w sezonie jesienno-zimowy.
Grypę od przeziębienia odróżnia to, że zwykle pojawia się ona nagle, a wraz z nią dreszcze i światłowstręt, ból głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni i suchy kaszel, a także poczucie zmęczenia. Z czasem może pojawić się też ból gardła i obrzęk błon śluzowych nosa. Można dostrzec też inne elementy odróżniające te choroby od siebie. W przypadku grypy gorączka będzie zdecydowanie wyższa. Przy przeziębieniu dziecko może mieć stany podgorączkowe lub niska gorączka. W przypadku grypy także bóle głowy czy osłabienie bardziej dają się we znaki. Przy przeziębieniu z kolei pojawiają się kichanie, natomiast podczas grypy – suchy kaszel.
Pamiętaj, że w obydwu przypadkach należy udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza, wskazany jest odpoczynek i dużo nawadniania.