Zarodek nadal rośnie błyskawicznie – będzie ważył już 5 gram i miał ponad 3 cm długości. W tym tygodniu dochodzi do zakończenia procesu tworzenia się narządów – od teraz będą się już tylko rozwijać.
Czy wiesz, że mózg rozwija się tak szybko, że w każdej minucie powstają miliony nowych neuronów? Zmienia się także wygląd zewnętrzny – pojawiają się zarysy rysów twarzy, zawiązki zębów mlecznych a także wykształcają do końca powieki.
Ty nadal możesz czuć się kiepsko, a do tego mogą pojawić się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz upławy. Przytyłaś, ale jak na razie nie wiele – między 0,5–1 kg. Nadal miewasz zmienne nastroje – staraj się je kontrolować (a nie traktować jako wymówki). Możesz też być nieco bardziej zmęczona niż zazwyczaj. Od tego tygodnia możesz już wykonać nieinwazyjne badania prenatalne polegające na oznaczeniu materiału genetycznego płodu, a więc Twojego maluszka, w surowicy krwi matki. Dzięki temu po jednym pobraniu krwi z dużym prawdopodobieństwem sięgającym 99% dowiesz się, że Twoje dziecko nie jest chore m.in. na zespół Downa, ale także poznasz jego płeć.