Okazuje się, że maluszek może mieć marzenia senne – innymi słowy mówiąc coś mu się śni. Skąd to wiadomo? Bo kiedy śpi, to na USG widać, że jest w fazie REM (jego oczy szybko poruszają się pod powiekami).
Niestety, kiedy będzie już na tyle duży, by móc o tym opowiedzieć, nie będzie pamiętał żadnego snu. Otwiera też i zamyka coraz częściej oczka oraz wystawia język – prawdopodobnie po to, by kosztować smak wód płodowych.
Ty coraz częściej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa. Twoja macica sięga już ponad pępek i nadal rośnie. Ponieważ jesteś coraz cięższa i dźwigasz z przodu już nie mały ciężar, to nogi puchną Ci coraz mocniej i częściej. Jeśli masz grupę krwi Rh ujemną, w tym tygodniu, lekarz po zbadaniu obecności przeciwciał anty Rh (D) w Twojej surowicy krwi, zaproponuje Ci domięśniowe podanie immunoglobuliny anty-Rh, aby ochronić Cię przed ewentualnym konfliktem serologicznym w kolejnej ciąży. Musisz również uważać na kręgosłup, który może dawać się we znaki. Ulgę mogą przynieść masaże, joga oraz basen. To już również czas, by zacząć kompletować wyprawkę dla małego – najwygodniej jest zrobić po prostu listę – w ten sposób niczego nie zapomnisz.