Od kiedy dziecko zaczyna się bawić? Kiedy warto kupić pierwsze zabawki dla niemowlaka i jakie powinny być?
Stymulacja jest ważna już od pierwszych dni życia dziecka. Wprawdzie w ciągu pierwszych tygodni życia dziecko nie bawi się jeszcze nimi w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale od pierwszych dni, warto stymulować jego rozwój poprzez dostarczanie mu dużej ilości bodźców. Jakie zabawki dla dziecka wybrać?
Stymulacja wzroku – u maluszka, wzrok nie działa jeszcze jak należy od pierwszych chwil. Dziecko widzi dość niewyraźnie i nie rozróżnia wszystkich kolorów. Dopiero z czasem wzrok się wyostrza. Dlatego najlepsza jest stymulacja wielkoformatowa i jednokolorowa. Małe, nakrapiane elementy nie będą przez dziecko zauważane. Dobrze sprawdzają się baloniki (bo kształtem przypominają ludzką twarz). Pamiętaj jednak by uważnie kontrolować tą zabawę, by maluszek nie doprowadził do pęknięcia balonika. Zabawki, które wiszą nad łóżeczkiem zmieniamy co około 2 tygodnie.
Stymulacja słuchu – słuch jest u noworodka bardzo wrażliwy i potrzebuje bodźców by się rozwijać. Zapewnią to wszelkiego rodzaju pozytywki, ale również śpiew mamy (nawet jeśli słoń nadepnął Ci na ucho), czy nagrania muzyczne. Wypróbuj różne dźwięki i różną muzykę. Dzieci lubią harmonię i delikatne dźwięki – ale im różnorodniej, tym lepiej. Więcej na temat muzyki, która będzie odpowiednia dla Twojego dziecka, przeczytasz w tym artykule. Sprawdzi się także nasza aplikacja Dada na dobranoc, w której znajdziesz dźwięki natury, sprzętów domowych oraz audiobajki. Możesz warto także rozważyć zabawkę, która pozwala na nagranie głosu mamy i która uaktywnia się, kiedy dziecko zacznie płakać.
Stymulacja dotyku – najbardziej wrażliwy zmysł dziecka. Warto zapewniać mu stymulację. Małe dziecko jeszcze nie chwyta, ale cała jego skóra jest wrażliwa, dlatego zabawką jest nawet kocyk. W sklepach dostępne są też puszyste grzechotki, które można zamontować na szczebelkach łóżeczka czy nawet na nóżce dziecka (będzie grzechotać przy każdym wierzgnięciu).
Bezpieczne zabawki dla noworodka
Najważniejsze jest, by zabawki były bezpieczne. Muszą zatem spełniać normy bezpieczeństwa (symbol CE), łatwe do wyprania czy umycia, pozbawione elementów, którymi dziecko może się zranić, oderwać je czy połknąć. Przy zakupie miękkich zabawek, sprawdź też czym zabawka jest wypełniona.
DIY zabawki dla noworodka
Czy wiesz, że zabawki dla noworodka możesz zrobić sama? Kręcąca się karuzela wcale nie musi być drogim gadżetem – możesz nad łóżeczkiem powiesić wycięte z kartonu figurki zwierząt czy nawet geometryczne kształty, które będą poruszać się przy najmniejszym podmuchu wiatru. Zamiast jednostajnej melodyjki pozytywki dobrze sprawdzi się głośniczek i nagrania z Youtuba. Maluszek jest też bardzo wrażliwy na dotyk i kontakt z materiałem o różnych fakturach – wystarczy zatem zszyć kilka kwadratów z różnych materiałów – pluszu, flauszu, jedwabiu, by dziecko miało wspaniałą zabawkę do eksploracji.