W czasie rozwoju dziecka czeka nas zakup kilku fotelików dla dziecka – jak je wybrać właściwie? Dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu zobowiązane jest do tego, by w czasie jazdy samochodem, siedzieć w foteliku. Wyjątkiem jest jazda na tylnym siedzeniu – kiedy to dziecko powyżej 135 cm i 36 kg może jechać przypięte jedynie pasami. Poznaj wymogi.
Typy fotelików
Podstawowym kryterium wyboru fotelika dla dziecka jest jego wzrost i waga. Na rynku dostępne są następujące rodzaje fotelików:
Fotelik dla dziecka do 13 kg
Najczęściej wystarcza do wożenia dziecka do około 12–15 miesiąca życia. Jest to mała kołyska, którą montuje się na tylnym siedzeniu, a dziecko przypina 3- lub 5-punktowymi pasami (lepiej wybrać bezpieczniejsze pasy 5 punktowe). Dziecko jedzie w niej tyłem do kierunku jazdy. Ważne, by podróż nie przekraczała dwóch godzin (a jeśli trwa dłużej, warto robić postoje i dziecko w tym czasie wyciągać z fotelika). Bardzo często taki fotelik pełni jednocześnie role bujaczka, który montuje się do fotela specjalnym adapterem – tzw. gondolką samochodową. Kupując gondolkę dla niemowlaka koniecznie sprawdź zabezpieczenia, atesty oraz zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano korpus gondolki – im trwalszy tym lepszy. Najlepsze są dwuwarstwowe skorupy z siedziskiem wyposażonym w system ochrony główki.
Fotelik do 18 kg
Dla dzieci od 1. do 4. roku życia. Przewozi się w nich dzieci, które samodzielnie siedzą. Mogą być montowane na przednim bądź tylnym siedzeniu (na przednim jedynie przodem do kierunku jazdy). Miewają regulację oparcia – dzięki czemu dziecko może się zarówno zdrzemnąć podczas jazdy jak i być jej czynnym obserwatorem.
Fotelik od 15–36 kg
Jest to klasyczny fotelik montowany przodem do kierunku jazdy i wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Istnieje graniczna waga 25 kg – niektóre foteliki działają zatem od 9–25 kg a inne od 15–36. Kiedy dokonamy zmiany to zależy już od nas.
Fotelik musi być przede wszystkim bezpieczny (ale powinien być też dla dziecka wygodny). O bezpieczeństwie świadczą: normy (homologacja ECE-R44/04 i ECE-R44/03 i testy (np. ADAC – Allgemeiner Deutscher Automobil-Club – powinien mieć minimum 3 gwiazdki) oraz nie dłuższy niż 5 letni okres użytkowania (w przypadku fotelików używanych). W zakresie wygody, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak materiał siedziska (na sztucznym dziecko będzie się pocić), łatwość wysiadania z foteliku, paski zabezpieczone miękkim materiałem by zapobiec otarciom, regulację pasów oraz kolor fotelika (na ciemnym nie widać tak mocno zabrudzeń z bucików czy jedzenia).