Wokół właściwości zdrowotnych mleka narosło przez lata wiele kontrowersji. Są naukowcy, którzy głoszą, że dorosły ludzki organizm jest nieprzystosowany do trawienia mleka, a ono samo wpływa na powstawanie m.in. nowotworów. Jednak inni naukowcy oraz dietetycy uważają, że w mleku nie ma nic złego. Jak jest naprawdę?
Prawda.
Alergia na krowie mleko może wystąpić u maluchów w pierwszym roku życia, jest to tak zwana skaza białkowa. Dotyczy ona zaledwie 5–7% dzieci. Wraz z wiekiem tolerancja mleka krowiego u dzieci z nadrwrażliwością na ten produkt staje się coraz większa, a objawy najczęściej ustępują do 3 roku życia. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN mleko krowie można podawać po ukończeniu 12 miesiąca życia, ale w początkowym okresie jego ilość nie powinna przekraczać 500ml. Produkty mleczne np. jogurty, serki mogą być już u niemowląt.
Prawda.
Dzieci pijące mleko są wyższe niż te, które go unikają. Dowodzą tego badania dr Hansa de Beer z holenderskiego International Institute of Social History – dzieci, które codziennie piją szklankę mleka rosną rocznie średnio 0,4 cm więcej. Mleko dostarcza wielu niezwykle ważnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów, Jest bogate między innymi w wapń i fosfor – substancje wchodzące w skład budulca kości, oraz witaminę D, która między innymi ułatwia ich wchłanianie. Wśród minerałów i witamin wchodzących w skład mleka, jogurtów czy serów należy również wymienić magnez, selen, potas oraz witaminy A, E oraz z grupy B.
Prawda.
Niektórzy ludzie po prostu nie trawią laktozy zawartej w mleku. Wynika to z braku enzymu laktazy w ich organizmach, który jest niezbędny do rozłożenia i strawienia cukru mlecznego. Dolegliwości takie jak wzdęcia, oddawanie nadmiernej ilości gazów, kurczowy ból brzucha czy biegunka pojawiają się lub nasilają po spożyciu mleka. Najczęściej wystarczy ograniczyć w diecie ilość produktów zawierających laktozę, oraz pozostawić w diecie produkty z częściowo strawioną laktozą lub z dodatkiem egzogennej laktazy. Na szczęście na rynku dostępne są także mleka bezlaktozowe, roślinne (np. sojowe, migdałowe), które stanowią dobry zamiennik mleka krowiego. Z szacunkowych badań wynika, że w Polsce problem nietolerancji laktozy dotyczy 20–37% populacji dorosłych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ograniczenia spożywania produktów mlecznych, dietę należy ułożyć tak, by w jak największym stopniu pokrywała zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, opierając się na produktach pochodzenia naturalnego. Jeśli jest to niemożliwe wskazana jest suplementacja. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem.
Pomimo wielu dobroczynnych składników w mleku krowim należy pamiętać o rożnicach w stosunku do mleka kobiecego i mieć na uwadze przy podawaniu go małym dzieciom:
- w mleku krowim znajduje się prawie 4-krotnie więcej wapnia, nadmiar wapnia stanowi obciążenie dla organizmu. Wapń wspomaga rozwój kości, to prawda, ale jego zbyt duża ilość może skutkować zaburzeniami czynności nerek czy układu pokarmowego. Ten składnik może być dostarczany dzięki roślinom;
- w mleku krowim jest trzykrotnie więcej białka niż w mleku ludzkim, zbyt duża ilość przyjmowanego białka może być dużym obciążeniem dla nerek
- w mleku krowim jest za mało węglowodanów (mleko kobiety zawiera ich dwukrotnie więcej);
Reasumując: mleko jest zdrowe i wspomoże rozwój Twojego malucha pod warunkiem, że będzie podawane w rozsądnej ilości. W celu ustalenia odpowiedniej diety oraz proporcji poszczególnych składników odżywczych, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.