Kaszel u dziecka dla rodziców zazwyczaj oznacza chorobę lub alergię. Czy jednak zawsze? Co robić jeśli kaszel nie ustępuje? Jak pomóc dziecku się z nim uporać?
Kiedy należy się martwić?
Zacznijmy od tego, że kaszel to nie choroba sama w sobie, a reakcja organizmu na pewne czynniki, np.: na intensywne zapachy, dym papierosowy, zachłyśnięcie lub pozbycie się innych elementów zalegających w drogach oddechowych.
Jeżeli zwiastuje chorobę – może być spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną, a w połączeniu z dusznościami, może być objawem alergii wziewnej. Ewentualną chorobę można zdiagnozować w oparciu o występujące symptomy. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Jeśli kaszel występuje u niemowlęcia, taką wizytę należy odbyć niezwłocznie, jeśli u starszego dziecka – przez kilka dni można próbować łagodzić kaszel domowymi sposobami i syropami.
Suchy i mokry kaszel
Suchy kaszel jest spowodowany wysuszoną śluzówką podrażnioną przez spływającą do gardła wydzielinę z nosa. Taki kaszel jest szczególnie męczący. Pomóc mogą syropy przeciwkaszlowe, ale należy stosować je nie dłużej niż przez 3–4 dni.
Mokry kaszel występuje w drugiej fazie infekcji, wtedy, kiedy dziecko zaczyna odkasływać śluz (łatwo poznać to po dźwięku). Może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni – do momentu, kiedy drogi oddechowe nie zostaną całkowicie oczyszczone. W takim przypadku, aby pomóc dziecku, należy podawać mu syropy wykrztuśne i rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Takiego kaszlu nie można hamować! W ten sposób organizm się oczyszcza. Syropu nie należy podawać dziecku na noc – będzie się wtedy wybudzało i na pewno nie odpocznie.
Innymi rodzajami kaszlu są: świszczący (oznacza astmę), szczekający (zapalenie krtani), napadowy (alergia).
Jak przeciwdziałać?
Jeśli masz do czynienia z kaszlem jako reakcją na pewne czynniki, nie jako objawem choroby, są domowe sposoby, które przyniosą maluchowi ulgę i zmniejszą intensywność kasłania. Ważne jest nawilżenie powietrza – suche dodatkowo podrażnia i wysusza śluzówki powodując wzmożenie objawów. Może także pomóc pozycja półleżąca i dodatkowe poduszki.
Pamiętaj, że bardzo ważne podczas uporczywego kaszlu jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów!
Jeśli kaszel występuje jako reakcja na uciążliwe czynniki, wówczas nie jest groźny. Ale jeśli towarzyszą mu niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zacząć podawać odpowiednie leki. Takimi objawami są: gorączka, wymioty, brak apetytu, apatia, ból głowy, zielona wydzielina z nosa, nieświeży oddech.