Lato to czas, kiedy zapewne zwykle spędzasz z pociechą wyjątkowo dużo czasu na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej, słonecznej pogody. Należy jednak pamiętać, że dziecko ze swoją delikatną jeszcze skórą potrzebuje szczególnej ochrony przeciwsłonecznej i nie można jej pomijać.
Wrażliwa skóra dziecka
Skóra niemowląt może być nawet około trzech razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Sprawia to, że jest niezwykle wrażliwa, stosunkowo łatwo ulega podrażnieniom oraz ma tendencję do przesuszania. Nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko powstawania przebarwień skórnych oraz znamion barwnikowych. Przed negatywnym wpływem promieni słonecznych można, a nawet należy się jednak chronić.
Kremy z filtrem – nieodłączny element lata
Podstawową formą ochrony przed słońcem są kremy z filtrem. Istnieją jednak różne ich rodzaje i to, na jaki powinieneś się zdecydować, uzależnione będzie od wieku dziecka. Dla maluszków do trzeciego roku życia przeznaczone są kosmetyki z filtrem mineralnym (fizycznym), który nie wnika w skórę, tworząc na niej warstwę odbijającą promienie, najlepiej ze współczynnikiem SPF 50+. U starszych dzieci sprawdzą się również kremy z SPF 30. Pamiętaj, żeby filtr nałożyć należy grubą warstwą na 30 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne. Smarować powinno się też skórę pod ubrankiem, a aplikację ponawiać trzeba średnio co 2 godziny.
Ochrona główki Twojej pociechy
Główka dziecka, będąc najbardziej narażoną na szkodliwe działanie promieni słonecznych, powinna być chroniona ze szczególną starannością. Oprócz cienkiej czapeczki (a najlepiej kapelusika z rondem), nie zapominaj o dokładnym nałożeniu kremu na uszka, nosek i kark Twojej pociechy. Zadbaj również o to, aby w przypadku przebywania na zewnątrz dziecko znajdowało się w cieniu. Na plaży na przykład pod parasolem plażowym bądź w półokrągłym namiocie, a na spacerze – w wózku z zamontowanym specjalnym parasolem. Staraj się też unikać wychodzenia na słońce, kiedy jest najbardziej gorąco – w godzinach od 11 do 16. Jeśli jednak poza tymi godzinami temperatura również przekracza 30˚C – zrezygnuj z długich spacerów i narażania dziecka na szkodliwy wpływ promieni słonecznych.
W co ubrać dziecko w czasie upałów?
Ciuszki malucha również stanowią ważną część jego ochrony przeciwsłonecznej. Mimo ciepła warto zatroszczyć się o jego delikatną skórę, zakładając mu ubranka z dłuższymi rękawkami i nogawkami, w zależności od aktywności dziecka – cieńsze lub delikatnie grubsze. Co ciekawe, mimo powszechnie przyjętych przekonań – to ciemne i grube tkaniny lepiej sprawdzają się, jeśli chodzi o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych