Jeśli Twój maluch narzeka od pewnego czasu na bóle w nóżkach, nie denerwuj się. Najprawdopodobniej przyczyną nie jest choroba, lecz szybki wzrost dziecka. Bóle te, choć nieprzyjemne, są niegroźne dla zdrowia malca. Najczęściej występują one między 3. a 12. rokiem życia.
Przerwany sen
Bóle mogą pojawić się w każdej części dnia, jednak najczęściej dzieje się to wieczorem lub w nocy. Mogą one wybudzić dziecko ze snu. Jeśli zapytane o źródło bólu wskaże na łydki, uda, piszczele czy tył kolan, najpewniej są to właśnie bóle wzrostowe – ważne, aby dopytać dziecko, czy ból pochodzi z obu nóżek, czy tylko z jednej. Bóle wzrostowe charakteryzują się tym, że obie nogi bolą jednocześnie, tak więc ból tylko jednej nóżki może być sygnałem choroby.
Jak często mogą pojawiać się bóle wzrostowe? Raczej nie ma konkretnej reguły, ale zazwyczaj raz na kilka dni lub kilka tygodni. Czasem mogą występować częściej, a czasem rzadziej. Niekiedy można przewiedzieć, w którym momencie mogą pojawić się bóle, ponieważ często zdarza się to po dużej aktywności fizycznej lub gdy dziecko ma złe samopoczucie.
Wizyta u lekarza
Nawet jeśli podejrzewamy bóle wzrostowe, dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza. Pediatra na podstawie badania wykluczy choroby, które charakteryzują się podobnymi objawami, np. choroby reumatyczne czy zakażenie kości. Lekarz powinien zlecić badanie krwi, skierować do innego specjalisty, np. ortopedy lub reumatologa – jeśli wyniki będą dobre, najprawdopodobniej dziecko cierpi właśnie na bóle wzrostowe.
Jak pomóc dziecku?
Bóle wzrostowe są niegroźne, ale mogą wpływać negatywnie na tryb życia dziecka. Warto zastosować się do kilku prostych rad:
- Masuj obolałe miejsca dłońmi lub ciepłą wodą
- Rób dziecku ciepłe okłady, np. z termoforu lub ogrzanej ściereczki
- Przy silniejszych objawach możesz podać środek przeciwbólowy. Pamiętaj jednak, że aspiryny nie wolno stosować do 12. roku życia!
- Dietę dziecka wzbogać o cenną witaminę D, która znajduje się w rybach i mleku oraz w wapń (nabiał)
- Poradź się ortopedy, czy odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne mogłyby pomóc w złagodzeniu bólu
- Zachęcaj dziecko do ćwiczeń rozciągających. Jeśli będziesz ćwiczyć razem z nim, na pewno chętniej do nich podejdzie.
Mimo że bóle wzrostowe nie są poważną dolegliwością, na pewno nie można ich bagatelizować. Mogą one wpłynąć negatywnie na samopoczucie dziecka. Maluch na pewno poczuje się lepiej, jeśli dobrze się nim zaopiekujemy i będziemy go wspierać.