Czy anemia w ciąży to coś, czego należy się obawiać? Kiedy i jak powstaje? Jak ją leczyć? Czy zagraża ciąży? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Anemia w ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem i wynika ze zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety w czasie ciąży. W tym czasie krew zwiększa swoją objętość oraz stopień rozcieńczenia, dlatego zawartość hemoglobiny i hematokryt są obniżone. Anemia w ciąży występuje, jeśli dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 11 g/dl lub hematokrytu poniżej 33%. Należy obawiać się jej, kiedy występuje wraz z niedoborem innych pierwiastków oraz witamin.
Co powoduje anemię i jak się ona objawia?
Anemię powoduje niedobór kwasu foliowego, witaminy B12, ale najczęściej brak żelaza. We wczesnym stadium objawia się permanentnym uczuciem zmęczenia, osłabieniem organizmu, bólami i zawrotami głowy, a także problemami z koncentracją, łamliwością paznokci i wypadaniem włosów. Zaawansowana anemia objawia się napadami duszności, przyspieszonym biciem serca, bladością skóry i błon śluzowych, nadciśnieniem lub drętwieniem kończyn czy zaburzeniami widzenia i czucia. Jeśli którykolwiek z objawów pojawi lub nasili się, pamiętaj, żeby skontaktować się z lekarzem.
Występują również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia anemii. Należą do nich m.in.: ciąża mnoga, niedobór składników mineralnych, silne wymioty w ciąży.
Czym grozi ciężka anemia?
Chociaż anemia jest stosunkowo prosta do wyleczenia, nie należy jej lekceważyć. Jeśli dojdzie do zaawansowanego stadium w pierwszym trymestrze ciąży, grozi ona zaburzeniami w implementacji zarodka lub poronieniem. W drugim trymestrze może spowodować zahamowanie w rozwoju dziecka lub powstanie wad wrodzonych. Natomiast w trzecim trymestrze ryzyko stanowi przedwczesny poród.
Diagnoza i leczenie
Na szczęście diagnoza anemii jest prosta – ustala się ją na podstawie morfologii krwi, która u kobiet w ciąży powinna być wykonywana co 4–6 tygodni. W przypadku łagodnej anemii po konsultacji z lekarzem stosuje się suplementację – żelazo, witamina B12, kwas foliowy (lekarz może przypisać także wszystkie wymienione suplementy). Żelazo należy przyjmować co najmniej pół godziny przed jedzeniem, ponieważ pokarm zmniejsza jego wchłanianie z jelit. Przy anemii umiarkowanej wymagane jest uzupełniania żelaza drogą doustną lub dożylną.
Pamiętaj, że anemia nie jest czymś, co bezpośrednio zagraża ciąży, pod warunkiem, że jest zdiagnozowana oraz w razie potrzeby odpowiednio leczona. Ważna jest dieta bogata w żelazo oraz inne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży, a także właściwa suplementacja.