Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno butelek, jak i smoczków dla dziecka, odmiennych pod względem różnych parametrów. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy smoczek dla Twojego maluszka.
Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka i butelki jest tak ważny?
Zazwyczaj spożywanie pokarmów przy użyciu butelki jest dla dziecka zdecydowanie łatwiejsze niż ssanie piersi. Niekoniecznie jest to jednak zdrowe i korzystne dla rozwoju mowy maluszka. Mimo to, jeśli odpowiednio dobierzesz smoczek do butelki, dziecko z pewnością się naje, ale przy tym poćwiczy aparat żucia i mowy, będzie łykało mniej powietrza i mniej ulewało. Podawania smoczka nie zaleca się u maluszka, które nie ma dobrze opanowanego odruchu ssania, a u matki nie pojawiła się jeszcze odpowiednia ilość pokarmu. Jeśli dziecko dobrze ssie, a matka zaspokaja jego potrzeby żywieniowe, to można podać dziecku smoczek, w przypadku gdy ma ogromną potrzebę ssania. Należy jednak pamiętać, by w momencie kiedy zaśnie, usuwać go z buzi. Nie powinno się za to podawać maluszkowi smoczka zamiast piersi matki, szczególnie na początku karmienia.
Silikonowy czy lateksowy?
Jeden z ważniejszych kryteriów wyboru smoczka to materiał, z którego jest on wykonany. Te lateksowe (kauczukowe) mają brązową barwę i są bardziej elastyczne oraz odporne na rozciąganie. Cechuje je jednak mniejsza odporność na zużywanie i trzeba je częściej wymieniać. Oprócz tego, zbyt miękki smoczek może sprawić, że dziecko nie będzie w stanie stabilnie ustawić ust, by prawidłowo ssać pokarm. Smoczki silikonowe z kolei charakteryzują się większą wytrzymałością, nie mają zapachu, a przy tym są twardsze, co wpływa na ćwiczenie mięśni języka, narządów żucia i mowy. Może to jednak złościć maluszka, który będzie musiał włożyć większy wysiłek w najedzenie się.
Kształt smoczka
Najlepszym będzie smoczek z jednej strony okrągły, a z drugiej płaski, kształtem przypominający brodawkę ukochanej mamy, tak zwany smoczek anatomiczny, dopasowujący się kształtem do wnętrza buzi dziecka.
Wielkość dziurek w smoczku do butelki
Dziurki smoczka od butelki warunkują szybkość przepływu pokarmu. Powinien on płynąć bez przeszkód, jednak nie ze zbyt dużą prędkością, by nie spowodować u malucha dławienia się. Jak stwierdzić, czy przepływ pokarmu jest odpowiednio szybki? Jeśli ssanie trwa od 10 do 15 minut, nie masz się czym martwić. ? Kiedy jednak maluszkowi wystarcza 5 minut, aby się najeść, a także głośno przełyka posiłek, dławi się, a mleko wycieka mu kącikiem ust, przepływ pokarmu może być zbyt gwałtowny. Natomiast gdy zajmuje mu to dłużej niż 20 minut, może to świadczyć o zbyt miękkim smoczku bądź zbyt wolnym przepływie. Podobnie niedostateczne przybieranie na wadze może być skutkiem zbyt małej prędkości jego przepływu. Warto zainteresować się smoczkami trójprzepływowymi, które pozwalają na zmianę szybkości przepływu przez zmianę ustawienia smoczka.
Wielkość smoczka a wiek dziecka
Jeśli Twój malec urodził się w terminie porodu oraz ma prawidłową masę ciała, możesz śmiało korzystać z rekomendacji producentów co do smoczków dla dzieci w określonych przedziałach wiekowych. Zła wielkość smoczka może powodować problemy z kontrolą pracy warg, a co za tym idzie wyciekaniem śliny, a oprócz tego późniejsze problemy z nauką picia z kubeczka czy seplenieniem.