Rodzice decydują się na posiadanie dzieci w różnych odstępach czasu. Czasami różnica między rodzeństwem wynosi tylko rok, czasami kilka lat, a czasami kilkanaście. Jak różnica wieku między rodzeństwem wpływa na dzieci i ich wychowanie?
Nie ma jednej, sprawdzonej recepty na to, w jakim wieku dzieci będą dogadywać się między sobą najlepiej. Wychowując dzieci, między którymi jest rok różnicy, z pewnością będziecie mieć więcej pracy przez najbliższe lata. Za to wraz z ich dalszym rozwojem, rodzeństwo będzie stanowiło dla siebie doskonałe towarzystwo, a Wy odpoczniecie. ? Plusem jest to, że dzieci w podobnym wieku mogą łatwo znaleźć wspólny język, mogą mieć podobne zainteresowania i potrzeby. Dla Was, z organizacyjnego punktu widzenia, jest to także prostsze np. obydwoje dzieci można odwozić do tego samego przedszkola, czy później szkoły.
Kiedy różnica w wieku Waszych dzieci wynosi kilka lat, mogą pojawić się problemy z podziałem uwagi i poświęcanego im czasu. Malutkie dzieci są bardzo absorbujące, więc starsze z rodzeństwa może czuć się zazdrosne i w pewien sposób wykluczone. Wówczas w szczególności należy zadbać o to, by poświęcić mu czas i uwagę. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o pojawieniu się drugiego dziecka w rodzinie. Oczywiście są zalety i takiego modelu. Maluch chętnie będzie wzorował się na starszym bracie lub siostrze, a wówczas starsze z dzieci może poczuć się ważne i po części odpowiedzialne za najmłodszego członka rodziny. Bardzo istotne jest, aby od początku uczyć obydwoje pokojowego rozwiązywania konfliktów i dzielenia się zabawkami czy przestrzenią. W ten sposób ich relacje ułożą się znacznie łatwiej.
Różnica wieku między rodzeństwem, która wynosi 5 lat lub więcej, wydaje się kolosalna. Ich rozwój i potrzeby są na zupełnie innych poziomach i musicie o tym pamiętać. Właśnie z tego powodu zasada „dzielenia się po równo” w tym przypadku się nie sprawdzi. Także w tej sytuacji jest bardzo ważne, aby nauczyć dzieci sztuki dzielenia się i kompromisu. Nie należy wymagać od starszego dziecka, by zawsze ustępowało młodszemu, ponieważ może poczuć, że jego potrzeby nie są istotne, ale warto odwoływać się do jego empatii i znaleźć złoty środek. Jednocześnie warto uczyć młodsze z dzieci, by nie przeszkadzało starszemu lub nie ruszało jego rzeczy, jeśli sobie tego nie życzy. Wszystkim oszczędzi to z pewnością wiele frustracji. ?
Kluczowe jest, by każdemu z dzieci poświęcać w miarę możliwości tyle samo uwagi. W ten sposób każde z nich będzie czuło się częścią szczęśliwej rodziny. Relacje między rodzeństwem są bardzo ważne i to od odpowiedniego wychowania i zaangażowania rodziców zależy, jak będą wyglądać w przyszłości.