Jednym ze sposobów na okazywanie miłości i czułości względem Twojego dziecka jest bliskość fizyczna z maluszkiem. Dotyk daje mu poczucie bezpieczeństwa, a także korzystnie wpływa na jego rozwój emocjonalny. Dlaczego jednak jest on tak ważny i w jaki sposób obdarzać dziecko czułością?
Dlaczego dotyk jest ważny?
Zmysł dotyku rozwija się u dziecka bardzo wcześnie – już w brzuszku matki poprzez ruchy wód płodowych pobudza się jego skóra, a także już wtedy ssie ono palec. Po narodzinach dziecko dzięki temu zmysłowi niejako komunikuje się z otoczeniem, odczuwając temperaturę, wilgotność czy strukturę otaczającego go świata. Co jednak szczególnie ważne, przy udziale dotyku kształtuje się jego poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Wiadomo przecież, że często, by ukoić płacz dziecka czy uspokoić je, wystarczy je utulić.
Jak zadbać o dotyk?
Pamiętaj jednak, że nie jest ważne jedynie samo utrzymywanie z dzieckiem tej fizycznej bliskości, ale również sposób, w jaki sposób obdarowuje się dziecko dotykiem. Przede wszystkim powinien być on pełen miłości, cierpliwości i ciepła, a także delikatności. Pamiętaj o tym nie tylko w momencie przytulania czy noszenia na rękach, ale tez kiedy karmisz maluszka czy go kąpiesz. Wszystkie te momenty wzmacniają więź rodzic-dziecko.
Dotyk a wiek dziecka
Sposób, w jaki okazujesz dziecku czułość poprzez dotyk mogą różnić się zależnie od wieku dziecka. I tak z noworodkami i niemowlętami nawiązywanie tego typu więzi warto uwzględnić przy czynnościach pielęgnacyjnych, na przykład dotykanie stópek przy przewijaniu czy głaskanie i delikatne poklepywanie po pleckach, ale też gładzenie policzków i rączek maluszka wierzchnią częścią dłoni. Można też masować dziecko oliwką. W przypadku dzieci od 1 do 2 lat można stosować zabawy typu „pisze pani na maszynie czy „idzie rak, nieborak”, gilgotanie, zabawy w turlanie czy sadzanie dziecka na kolanach, na przykład w czasie czytania bajek.