W pierwszych tygodniach ciąży nie ma dnia, w którym nie zastanawiasz się, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Wybierasz się w końcu na wyczekiwane badanie USG, w którym okazuje się, że… to ciąża mnoga! Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków?
Terapie hormonalne
Mało kto wie, że za ciąże mnogie często odpowiedzialne są leki wspomagające płodność lub leczące bezpłodność. Także metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) mogą powodować podwyższenie szansy na zapłodnienie więcej niż jedną komórkę jajową. Nie oznacza to jednak, że urodzone dzieci będą bliźniętami jednojajowymi – zdarza się to zaledwie raz na 250 porodów. Bliźnięta dwujajowe natomiast przychodzą na świat poprzez zapłodnienie dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki. Podczas gdy w Polsce spotykamy się z ciążą bliźniaczą średnio raz na 80 przypadków, raz na kilkaset porodów trafiają się… trojaczki, a nawet czworaczki! Takie ciąże zdarzają się rzadko, ale częściej niż kilkadziesiąt lat temu. Przy stosowaniu leków pobudzających płodność, możliwość zajścia w ciążę bliźniaczą zwiększa się o 20%, a przy zapłodnieniu pozaustrojowym nawet o 20–40%.
Inseminacja
Inseminacja to najłatwiejszy sposób leczenia niepłodności. Polega na bezpośrednim wprowadzeniu do macicy męskiego nasienia. Sam zabieg nie zwiększa diametralnie prawdopodobieństwa wystąpienia ciąży mnogiej. Kobiety często przy tym stosują środki zwiększające płodność.
Inne czynniki
Czynniki genetyczne – występowanie ciąż mnogich w Twojej rodzinie również zwiększa szanse na urodzenie bliźniąt, przy czym czynniki genetyczne istotne są jedynie w rodzinie kobiety.
Wiek – bliźnięta najczęściej rodzą kobiety między 30 a 40 rokiem życia – po 35 roku życia w Twoim organizmie zaczyna wzrastać poziom hormonu FSH, co równocześnie oznacza zmniejszenie płodności, a z drugiej stymulację dojrzewających pęcherzyków w jajnikach. To z kolei powoduje uwalnianie się dwóch (lub więcej) komórek jajowych w czasie trwania jednego cyklu.
Liczba ciąż – im więcej urodziłaś dzieci, tym większa szansa na ciążę mnogą. Natomiast jeśli już raz urodziłaś bliźniaki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejna ciąża również będzie bliźniacza.
Antykoncepcja hormonalna – jeśli w ciążę zajdziesz tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, istnieje bardzo duża szansa na to, że urodzisz bliźnięta.
Budowa ciała – im wyższy wzrost i waga, tym większe prawdopodobieństwo, że zajdziesz w ciążę mnogą.
Nie martw się, że przy porodzie zostaniesz zaskoczona dwójką dzieci. Już między szóstym a ósmym tygodniem od zapłodnienia lekarz może stwierdzić, czy ciąża jest bliźniacza, a nawet czy będą to bliźnięta jedno- czy dwujajowe. Bliźnięta jednojajowe kształtują się w jednym łożysku, a dwujajowe – w dwóch.