Nasz ukochany pupil, nasze oczko w głowie niedługo znajdzie się w sytuacji, w której cała uwaga jego ukochanych państwa będzie skupiona na nowym członku rodziny. Czeka go ogromna zmiana, z której nie zdaje sobie kompletnie pojęcia. I co najważniejsze, nie możemy mu o tym powiedzieć, ale na szczęście możemy go na to ważne wydarzenie dobrze przygotować. Wszyscy na tym skorzystają: rodzice, bo nie będą się denerwować reakcjami psa; pies, bo nie będzie czuł się zagrożony i nasz mały brzdąc, bo kontakt z czworonogiem ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i uczy szacunku do zwierząt.
Zanim wyląduje bocian.
Okres ciąży to okres intensywnych przygotowań do nadchodzących ogromnymi krokami zmian. Te zmiany dotkną też psa, który do tej pory nie musiał z nikim konkurować o uwagę. Przygotujmy go na to, zanim okaże się, że pojawienie nowego członka rodziny to dla niego zbyt duże zaskoczenie.
- Po pierwsze, pies odpowiednio wcześniej musi zrozumieć, że nie jest numerem jeden. Nie reaguj na każdą jego prośbę, ucz go cierpliwości i spokoju. Nie przesadzaj jednak też w drugą stronę, gdyż zbyt małe poświęcenie uwagi będzie dla niego stresujące.
- Pies często atakuje to, czego nie zna. Żeby tego uniknąć musimy go w jakiś sposób oswajać, na przykład puszczając mu nagrania dziecięcego płaczu. Jeśli pies nigdy nie miał do czynienia z dziećmi, zaproś swoich znajomych z pociechami, nich pobawią się z Twoim czworonogiem. Po urodzeniu dziecka, a jeszcze przed jego pojawieniem się w domu, daj psu powąchać jego rzeczy, żeby oswoił się z nowym zapachem. Wzmocnij pozytywne skojarzenie, dając mu w tym momencie smakołyki. Nie zostawiaj jednak psu rzeczy, bo może je zacząć gryźć i nowy członek rodziny zacznie kojarzyć się mu z szarpaniem. W trakcie ciąży pochodź trochę z lalką na rękach. Będzie to dla psa nowy widok i może chcieć skakać na Ciebie, żeby dowiedzieć się, o co chodzi. Trzeba kategorycznie go tego oduczyć. Trenuj też chodzenie przy wózku i oswajaj psa do nowego, nieznanego mu do tej pory urządzenia.
- Dotykaj psa po każdej części jego ciała – sprawi, to, że nie będzie zdziwiony, gdy zacznie obcować z małym dzieckiem, które nie będzie zwracało na to uwagi.
- Jeśli pies nie ma własnego miejsce, wyznacz mu je – będzie czuł się tam bezpiecznie. Niech wie, że na komendę „na miejsce” powinien znaleźć się na swoim legowisku. Ucz go komend: „zostań”, „siad”, „zostaw”. To bardzo się przyda, gdy w domu pojawi się mały brzdąc.
- Twój pies lubi spać na kanapie lub na fotelu – oducz go tego! Nie tylko ze względów higienicznych, ale głównie dla bezpieczeństwa. Małe dziecko będzie znajdować się na wysokości jego pyska, co może być dla niego drażniące.
- Jeśli pies ma tendencję do gryzienia przedmiotów leżących na podłodze, to musisz go jak najszybciej tego oduczyć. Zaraz w domu pojawi się mnóstwo zabawek i różnego typu dziecięcych akcesoriów, z których spora część będzie leżała na ziemi. Specjalnie rozsypuj rzeczy i nagradzaj za stosowanie się do komendy „zostaw”.
- Chcesz aby pies nie wchodził do pokoju dziecka? Zadbaj o to jak najwcześniej. Niech wie, że nie może tego robić.
Nowy członek załogi na pokładzie
Stało się – zostaliście szczęśliwymi rodzicami: ), a nowy członek rodziny pojawił się w domu, w życiu Waszym, ale też Waszego pupila. Warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że wszystko przebiegnie bezproblemowo.
- Przywitanie – najważniejszy moment, wyczekiwaliście go od dłuższego czasu. Są dwie szkoły: jedna z nich mówi, że dziecko w domu powinno pojawić się pierwsze, druga mówi, że jednocześnie z czworonogiem. Nieważne jaką z nich zastosujecie, najważniejszym jest, by przebiegło ono w przyjaznej i spokojnej atmosferze. Mama powinna jako pierwsza przywitać się z wytęsknionym psem. Następnie odczekajcie chwile, aż emocje opadną. Wtedy dopiero możemy dać psu delikatnie obwąchać niemowlaka.
- Odrobaczanie – powinniśmy przeprowadzać je regularnie, by ograniczyć ryzyka z tym związane dla naszego dziecka.
- Jeśli psu zdarza się, że liże rękę lub buzię dziecka – nie karz go za to, pies robi to instynktownie. W pierwszych tygodniach izoluj go, po jakimś czasie powinno mu to minąć.
- Spokojny pies powinien towarzyszyć swoim właścicielom przy możliwie jak największej ilości czynności. Jeśli kąpiesz dziecko, a pies nie przeszkadza – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był obecny. Niech wie, że rodzina się powiększyła, on ma w niej swoje miejsce.
- Nawet najspokojniejszego czworonoga nie powinno się zostawiać sam na sam z dzieckiem. Może niechcący skoczyć na nieporadnego niemowlaka lub zacząć chcieć z nim konkurować.
- Pieszczoty i zabawa powinny kojarzyć się psu z obecnością dziecka – staraj się łączyć te dwie rzeczy, a pupil zawsze będzie kojarzył pozytywnie Twoją pociechę.
- Pies nie dostaje już tyle uwagi co kiedyś. Jednak codziennie jedno z rodziców powinno wyjść z czworonogiem na dłuższy spacer. Dzięki temu będzie wiedział, że nadal jest ważny. Obojgu Wam się to przyda.;)
W psim świcie wychowaniem szczenięcia zajmuje się całe stado – nic więc dziwnego, że mają one naturalny odruch opieki nad mniejszymi. Warto to wykorzystać, bo będzie to miało ogromnie pozytywny wpływ na Twojego brzdąca. Dlatego też pozwalaj psu w mądry sposób uczestniczyć w życiu Twojego brzdąca.
Po kilku dniach lub tygodniach największe zainteresowanie psa dzieckiem powinno minąć. Jeśli tak się nie dzieje i zdarzają się zachowania zazdrosno-agresywne, to pomocy należy szukać u specjalisty.