Co jest zdrowsze dla dziecka? Mleko matki czy mleko modyfikowane? Czy należy stosować karmienie mieszane?
Ujmując rzecz najprościej: jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, możesz karmić dziecko piersią przez dwa, nawet trzy lata. Jeśli masz wystarczająco dużo pokarmu, dziecko regularnie ssie pierś, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to Twój pokarm stanowił jedyne źródło pożywienia dla malca przez pierwsze 26 tygodni (zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia). To najlepsze źródło białek, tłuszczy, soli mineralnych oraz substancji immunologicznych mających chronić dziecko przed infekcjami. Poza tym, karmienie piersią dobrze wpływa na rozwój mięśni języka, żuchwy i gardła u dziecka, przy ssaniu butelki mięśnie te wykonują inną pracę.
W okresie 0.–6. miesięcy karmienie mieszane jest uzasadnione w trzech przypadkach:
- Masz za mało pokarmu.
- Musisz wyjechać bez dziecka, a nie udało Ci się odciągnąć mleka na zapas.
- Dziecko nie chce ssać piersi. Taką decyzję podejmuje tylko lekarz.
W ostatnim przypadku należy jednak podjąć próbę karmienia mlekiem naturalnym. Pokarm można odciągnąć i karmić dziecko z butelki. W przypadku braku pokarmu należy udać się do poradni laktacyjnej. Nie należy rezygnować z karmienia dziecka piersią bez wyraźnego zalecenia lekarza. Karmienie dziecka w takim wieku mlekiem krowim jest niekorzystne dla ich zdrowia – jego skład może powodować reakcje alergiczne.
W późniejszym czasie odstawienie od piersi warto rozłożyć w czasie i dbać o to, by dziecko dostawało odpowiednią porcję mleka w posiłkach stałych lub w postaci mleka modyfikowanego (nie może być to mleko krowie). Poszczególne rodzaje mleka są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku: mleko początkowe dla niemowląt 0–6 miesięcy, mleko następne – 6–12 miesięcy, mleko typu junior – powyżej 1 roku życia. W kwestii dobrania odpowiedniej mieszanki warto skonsultować się z pediatrą i wziąć pod uwagę preferencje smakowe malca.