Zaczerwienie, drobne pęcherzyki lub inne zmiany skórne powstałe w okolicy pieluszkowej to typowe objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości niemowląt, szczególnie tych między 7. a 12. miesiącem życia. Jej przyczyny są różnorodne, czasem zawini brak odpowiedniej higieny, innym razem zmiana diety lub ogólne pogorszenie się stanu zdrowia dziecka. Najczęściej jednak zmiany spowodowane są nieodpowiednią pielęgnacją pupy maluszka i zbyt rzadką zmianą pieluszki
Choć dolegliwość ta nazywana jest pieluszkowym zapaleniem skóry, nie oznacza to, że głównym winowajcą jest pielucha. W pierwszych latach życia skóra dziecka jest bardziej wrażliwa od skóry osoby dorosłej. U dzieci jest ona też cieńsza, a co za tym idzie, bardziej podatna na podrażnienia.
Dlatego warto zrobić wszystko, by im zapobiec. Choć nowoczesne pieluszki są bardzo chłonne i utrzymują wilgoć z dala od skóry maleństwa, nie należy zapominać o częstym ich zmienianiu. Instytut Matki i Dziecka zaleca zmianę pieluchy co 2–4 godziny, a u noworodka nawet co godzinę. Gdy dziecko zrobi kupkę, trzeba to zrobić natychmiast. Częste przewijanie jest bardzo ważne, szczególnie u wcześniaków, których skóra jest jeszcze delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia niż u dzieci urodzonych o czasie.
Za pan brat z higieną
Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje pieluszek są środowiskiem bardzo sprzyjającym rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów ze względu na ciepłą i wysoką wilgotność. Przy każdej zmianie pieluszki należy dokładnie umyć pupę maluszka i bardzo dokładnie osuszyć. Pamiętaj, aby bardzo delikatnie osuszać skórę dziecka, przykładając raz za razem bawełniany ręcznik, unikając pocierania. Można także zastosować gruby, papierowy ręcznik, który dobrze pochłania wodę i osuszać nim skórę delikatnie ją oklepując.
Przed włożeniem pieluchy trzeba zabezpieczyć skórę dziecka preparatem silnie natłuszczającym skórę i utrzymującym odpowiedni stopień nawilżenia. Jeśli są już widoczne zaczerwienienia, i zmiany nie są zaawansowane, najlepiej użyć kremu, który zawiera w swoim składzie tlenek cynku. Domowym sposobem na radzenie sobie z odparzeniami jest używanie mąki ziemniaczanej jako zasypki po umyciu i osuszeniu skóry dziecka.
Przy zakupie pieluch warto zwrócić uwagę, czy są one wykonane z odpowiednio miękkich materiałów i są przewiewne, oddychające. Pieluszki Dada spełniają te wymagania!
Czas na wietrzenie
Istotne jest zapewnienie okolicom intymnym niemowlęcia dostępu powietrza. Dlatego przy każdej zmianie pieluszki dajmy maluchowi poleżeć lub pobiegać z gołą pupą – trzeba zadbać jednak o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, by dziecko się nie przeziębiło. Nie należy pozostawiać dziecka bez opieki! Cyrkulacja powietrza powinna jednak odbywać się również wtedy, gdy nasza pociecha ma na sobie pieluszkę. Dlatego nie należy jej zapinać zbyt ciasno, między ciało a pieluszkę powinny swobodnie wchodzić dwa palce. Ubranko niemowlaka musi być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin i być na tyle luźne, by nie krępować ruchów.
Kiedy do lekarza
Bywa jednak, że pomimo starań rodziców stan zapalny i tak się pojawi. Istnieje wiele przyczyn, jednak najistotniejszą jest bezpośredni kontakt skóry dziecka z moczem i kupką. Zdarza się tak, również gdy dziecko jest leczone antybiotykami, cierpi na biegunkę lub w ten sposób zareaguje na szczepionkę lub wyrzynanie się ząbków. Dość często mamy do czynienia z taką sytuacją, gdy wprowadzimy do menu maluszka nowy produkt, który spowoduje zmianę składu kupki, jej pH.
Zdrowej skórze nie sprzyja też wysoka temperatura – panujący w lecie upał czy przegrzane pomieszczenia. Gdy tylko zauważymy, że skóra dziecka jest podrażniona, lekko zaczerwieniniona, pojawiły się na niej pęcherzyki, krostki, rumień lub obrzęk czy żółtawe strupki sugerujące infekcję bakteryjną lub grzybiczą – nie zwlekajmy z wizytą u pediatry.
Szybka reakcja zapobiegnie rozwojowi zakażenia. Zwykle lekarz zaleci odpowiednie leczenie, które w szybki sposób załagodzi powstałe zmiany i dyskomfort Twojego maluszka. Pieluszkowe zapalenie skóry ustępuje zwykle po kilku dniach leczenia, jednak niekiedy może utrzymywać się dłużej. Należy pamiętać, że kluczowe znaczenia ma pielęgnacja skóry, częsta zmiana pieluszki i jeżeli jest to możliwe – wietrzenie pupci maluszka. Bardzo ważny jest również dobór kosmetyków pielęgnujących skórę dziecka. Wybieraj takie, które są stworzone w celu minimalizowania wystąpienia reakcji alergicznych.
Jakość i bezpieczeństwo pieluszek Dada
Bezpieczeństwo Twojego maluszka jest dla nas priorytetem! Pieluszki Dada zanim trafią do sprzedaży, przechodzą bardzo rygorystyczną kontrolę. Produkt badany jest regularnie również wtedy, gdy znajduje się na półkach sklepowych. Wspomniane pieluszki Dada są zgodne z wymaganiami prawnymi pod kątem bezpieczeństwa chemicznego. Pieluszki zostały sprawdzone również pod kątem bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz dermatologicznego pod nadzorem lekarza dermatologa pediatry, mamy więc pewność, że są bezpieczne dla Twojego maluszka!
Stała kontrola produktu
Od wielu lat pieluszki Dada są systematycznie badane w Instytucie Matki i Dziecka, są poddawane procedurze opiniowania, która zakłada ocenę sensoryczną produktu, akceptację dokumentacji, a także bardzo dużą próbę użytkową pieluszek z udziałem niemowląt i dzieci. Rodzice i opiekunowie maluchów muszą opisać każdą pieluszkę po zużyciu przez dziecko w specjalnej ankiecie, która zawiera wiele pytań dotyczących walorów użytkowych i zdrowotnych produktu. Są proszeni także o własną opinię o produkcie uzyskiwaną w formie wywiadu. – Łącznie od początku istnienia marki pieluszek Dada przetestowano ich łącznie już ponad 70 tysięcy sztuk.
Gdy tylko któraś z cech pieluszki, jej parametr niepokoi badaczy, wszystko jest odnotowane w ankiecie, potem zliczone podsumowane i uwagi do produktu otrzymuje producent, który musi wdrożyć w produkcji pieluszek wnioski z opinii nt. poprawy odpowiednich parametrów. Standardowo w każdej ocenie użytkowej bierze udział około 50 dzieci.
Wydawane opinie są ważne na 3 lata, pod warunkiem że produkt nie ulegnie w tym czasie zmianie konstrukcyjnej czy surowcowej. Każda ingerencja we wzór produktu rodzi potrzebę nowej oceny, nowych pełnych badań. Gdy pojawiają się jakiekolwiek zastrzeżenia do pieluszek od konsumentów, gdy wg Instytutu są one uzasadnione (np. niezwiązane z nieodpowiednią higieną dziecka czy zbyt długim jednorazowym przebywaniem dziecka w pieluszce lub z innego powodu), zostaje wdrożona kontrola produktu, polegająca na przeprowadzeniu szczegółowych porównawczych testów użytkowych z wybraną losowo partią produktu, by stwierdzić, czy zgłoszenia od konsumentów są w pełni uzasadnione, czy parametry pieluszek pozostają na poziomie obserwowanym w trakcie badań pieluszek w ramach opinii Instytutu. Jeżeli pojawią się nowe spostrzeżenia, nowe wnioski z badań kontrolnych, nieodnotowane w ramach opinii, automatycznie są zgłaszane do producenta, który jest zobowiązany je wdrożyć do produkcji pieluszek i przedstawić Instytutowi do ponownej oceny.
Ewa Łukasik Główny specjalista ds. opiniowania Dział Ocen i Rozwoju Współpracy Instytut Matki i Dziecka
Eliza Szymczyk Położna oddziałowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka