Okłady i kompresy to dobry sposób na ulżenie dziecku w bólu a nawet uniknięcia podawania leków. Są łatwo dostępne w aptekach czy supermarketach, co stanowi ich dodatkową zaletę. Jak i kiedy należy je stosować?
Pod wpływem ciepła z okładu naczynia krwionośne się rozszerzają, ułatwiając przepływ krwi, co skutkuje zmniejszeniem bólu w danym miejscu oraz osłabiają napięcie mięśniowe. Ich rozgrzewające właściwości warto wykorzystać w następujących przypadkach:
- kolka;
- nadwyrężone mięśnie;
- chore zatoki;
- przerwanie procesu zapalnego;
- angina.
Analogicznie, pod wpływem zimna komórki się obkurczają. Pod wpływem zimna zmniejsza się obrzęd, spada temperatura, a ból słabnie dzięki obniżeniu wrażliwości zakończeń nerwowych. Hamuje rozwój stanu zapalnego, zatrzymuje krwawienie i ropienie. Zimny okład należy stosować w przypadkach takich jak:
- stłuczenia;
- gorączka;
- krwawienie.
Zimny okład zadziała jeśli dziecku jest ciepło – jeśli rączki i nóżki są zimne a temperatura ciała obniżona, taki okład nie będzie skuteczny. Pamiętaj, że takie okłady możesz robić dziecku, które skończyło pół roku!
Jak wykonać okład?
Sposobami na ciepły okład są np.: ręcznik zmoczony ciepłą wodą, termofor, poduszka elektryczna czy okłady żelowe. Te ostatnie występują także w zimnej wersji – żel nie zamarza ani się nie rozpuszcza pod wpływem kontaktu z temperaturą ciała dziecka. Alternatywą może być ochłodzony nóż lub kostki lodu zawinięte w cienki ręcznik lub czystą szmatkę. Pamiętaj, że zimny kompres należy przyłożyć przez dodatkową warstwę materiału, a jeśli skóra wyraźnie zmieni kolor (stanie się sina lub blada), takie leczenie należy od razu przerwać.
Chociaż okłady i kompresy są bywają wystarczającym środkiem przeciwbólowym, trzeba pamiętać, że nie wyeliminują dużego bólu w zupełności. Środki przeciwbólowe należy mieć pod ręką, ale ich użycie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie w przypadku małych dzieci.