Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę i potrzebujesz dla niego paszportu? Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przychodzimy z pomocą i przedstawiamy krótki informator, dotyczący wyrabiania paszportu dla dziecka.
Wniosek o wydanie paszportu
Wniosek o wydanie paszportu w imieniu małoletniego składają wspólnie jego rodzice (o ile żaden z nich nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej na podstawie orzeczenia sądu lub władza ta nie została ograniczona) albo opiekunowie prawni. Wniosek złożyć też może jeden rodzic lub jeden opiekun ustanowiony przez sąd, razem z pisemną zgodą drugiego z nich. Dokument taki musi być jednak poświadczony przez notariusza, konsula lub organ paszportowy. W sytuacji, gdy stanowiska rodziców są różne lub nie można uzyskać zgody jednego z nich, zgoda na wydanie paszportu zostaje zastąpiona orzeczeniem sądu rodzinnego.
Jeśli ubiegasz się o paszport na terenie Polski, wniosek możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, natomiast za granicą – w polskim konsulacie.
Wymagane dokumenty
Oprócz wniosku o wydanie paszportu, w organie paszportowym należy złożyć też:
- jedno kolorowe, aktualne zdjęcie dziecka,
- odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia – w przypadku, gdy ubiegasz się o paszport pierwszy raz,
- odpis skrócony aktu małżeństwa – jeżeli osoba ubiegająca się o paszport weszła w związek małżeński za granicą,
- ważny paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli dziecko je posiada,
- dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
Opłata za wydanie paszportu dla dziecka do 13 lat wynosi 30 zł i ważny jest on przez 5 lat, natomiast dla małoletniego w wieku od 13 do 17 lat – 70 zł i jego ważność wynosi 10 lat.
Kto i kiedy może odebrać paszport dla dziecka?
Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi do 30 dni. W czasie składania wniosku urzędnik powinien podać dokładny termin jego odbioru.
Paszport w imieniu dziecka odbiera jeden z rodziców lub opiekunów prawnych w miejscu, gdzie złożyło się wniosek. Przy odbiorze paszportu należy okazać dokument tożsamości.