Coraz częściej obserwuje się odkładanie decyzji o zajściu w ciążę przez kobiety na późniejsze lata ich życia. Jest to nierzadko spowodowane brakiem odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, ale także chęcią skupienia się na nauce czy karierze. Jaki wpływ na ciążę ma jednak późny wiek? Czy jest się czego obawiać?
Ryzyko związane z późną ciążą
Faktem jest, że późna ciąża, zwłaszcza po 40. roku życia, niesie za sobą wyższe ryzyko powikłań, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, preeklampsja (rzucawka) czy łożysko przodujące (kiedy łożysko zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu). Oprócz tego, częściej dochodzi do przedwczesnego porodu, a także więcej dzieci rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Ponadto, po 40. roku życia zwiększa się ryzyko poronienia do około 40 procent. W późnym wieku wyższe jest też prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą, w przypadku której częściej pojawiają się powikłania, związane zarówno ze zdrowiem matki, jak i dzieci.
Po 35. roku życia kobiety zwiększa się ryzyko pojawienia się u płodu zespołu Downa. W celu wykrycia nieprawidłowości można wykonać test PAPP-A, czyli biochemiczną analizę krwi ciężarnej kobiety. Analiza ta ma na celu wykrycie wad genetycznych płodu, w tym zespołu Downa. Tyle tylko, że nie jest to metoda w 100 % skuteczna. Kobietom po 35. roku życia proponuje się amniopunkcję (refundowaną przez NFZ). Między 14 a 16 tygodniem ciąży pobiera się za pomocą punkcji wody płodowe i dokonuje analizy chromosomów. W ten sposób można określić, czy występują jakieś nieprawidłowości. Jest to jednak metoda inwazyjna i niekoniecznie trzeba się na nią zgadzać.
Mniejsza wydolność fizyczna
Kobiety po 35. Czy 40. Roku życia są zwykle mniej wydolne fizycznie. Będzie to skutkować tym, że mogą ciężej znosić obciążenia związane z ciążą i częściej narzekać na zmęczenie w jej trakcie, a także w czasie porodu oraz połogu. Ponadto, wstawanie w nocy do płaczącego dziecka, a później bieganie za nim całe dni, może okazać się dla takiej kobiety bardziej męczące.
Pozytywne aspekty późnej ciąży
Są też jednak dobre strony późniejszej ciąży. Kobiety, które decydują się na bycie mamą po 35. roku życia, zazwyczaj bardziej o siebie dbają w czasie noszenia pod swoim sercem maluszka oraz przywiązują większą wagę do zaleceń lekarza. Bardziej regularnie też się badają i mają większą świadomość tego, jak ważne jest, aby troszczyły się o swoje (i jednocześnie rozwijającego się dziecka) zdrowie. Starsze kobiety lepiej radzą sobie też z porodem oraz połogiem pod względem psychicznym. W takich przypadkach ciąża to też zwykle świadoma i odpowiedzialna decyzja, w związku z czym są one gotowe na więcej poświęceń związanych z macierzyństwem.
Jeśli zdecydowałaś, że chcesz zostać mamą dopiero po 35. roku życia lub Twoje życie po prostu się tak ułożyło, nie ma potrzeby, by martwić się na zapas, że Tobie lub dziecku grozi niebezpieczeństwo. Pamiętaj jedynie, że w takim przypadku musisz dbać o siebie w szczególny sposób oraz być pod stałą opieką dobrego lekarza.