Niektórzy boją się latać samolotami, niezależnie od okoliczności. Statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportu, ale czy dla każdego? To jeden z dylematów dotykający kobiety w ciąży.
Oprócz biletu, przyda się zaświadczenie lekarskie
Regulaminy linii lotniczych stanowią o możliwości wejścia na pokład samolotu, za okazaniem zaświadczenia lekarskiego. Zwykle taki zapis obowiązuje od 28. tygodnia trwania niezagrożonej ciąży i powinien zawierać informacje na temat przewidywanej daty porodu, potwierdzenie braku komplikacji oraz opinię lekarza o braku przeciwwskazań do tego typu podróży.
Większość firm oferujących przeloty, sygnalizuje na oficjalnych stronach internetowych o wspomnianym zaświadczeniu i publikuje gotowe formularze do pobrania. Należy też pamiętać o lokalnych przepisach prawnych w docelowym miejscu podróży. Każdy przewoźnik posiada inne obostrzenia, dobrze się zorientować odpowiednio wcześnie przed podróżą, jakich dokumentów wymaga oraz jakie są procedury.
Najbezpieczniejszy na podróż jest okres między 18 a 24 tygodniem, gdy większość narządów dziecka jest już ukształtowana i zmieniające się gwałtownie ciśnienie podczas startu, czy lądowania nie stanowi zagrożenia. Etap, w którym przyszłe matki nie powinny już wsiadać do samolotu, to 36 tydzień, wówczas następuje duża szansa na rozpoczęcie porodu na pokładzie.
Powyższe wskazówki nie dotyczą ciąż mnogich. W przypadku kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka, zasady są bardziej rygorystyczne.
Na pokładzie
Przyszła mama siedząc w samolocie, powinna pamiętać o kilku podstawowych regułach. Ważne jest, aby zajęła miejsce przy przejściu, blisko toalety. Pasy bezpieczeństwa są niezbędne, ale powinny być umieszczone pod brzuchem. Kobiety z ciążowym brzuchem, muszą też pamiętać o rozprostowywaniu nóg, czy wykonywaniu okrężnych ruchów stopami, aby uniknąć kłopotów z krążeniem. Kolejna sprawa to unikanie leków stosowanych podczas choroby lokomocyjnej, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem. Warto natomiast pić wodę niegazowaną, szczególnie, że powietrze w samolocie jest bardzo suche. Na pokład warto także zabrać wygodne obuwie (nieuciskające) i żel chłodzący na wypadek pojawienia się obrzęku nóg.
Warto pamiętać
W ramach przygotowań do wyprawy, dobrze jest sprawdzić, gdzie najbliżej miejsca docelowego, znajduje się szpital położniczy i zadbać o właściwe ubezpieczenie. Może również przydać się karta ciąży. Dobrze wiedzieć, jaką masz grupę krwi a także nauczyć się lub zapisać na kartce w języku kraju, do którego planujesz podróż kilka przydatnych zwrotów np. odeszły mi wody, mam skurcze, rodzę.
Zdarza się, że obawy wzbudza konieczność przejścia przez skaner na lotnisku, jednak nie stanowi on zagrożenia, ze względu na niską częstotliwość pola elektromagnetycznego.
Kontrowersyjnym pomysłem jest obranie za cel egzotycznego kraju, gdyż wiąże się to z koniecznością szczepień niepożądanych dla kobiet przy nadziei, dlatego należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i opinią lekarza.