Każda kobieta decydująca się na macierzyństwo jest świadoma jak dużą rolę odgrywa prawidłowe odżywianie się. Zapewnienie niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Czasami jednak pewnych składników brakuje lub organizm potrzebuje ich w większej ilości. Jakie suplementy diety stosować i jak działają?
5 kluczowych składników:
- kwas foliowy – zapobiega wadom rozwoju cewy nerwowej oraz wspomaga rozwój mózgu. Wskazane jest, żeby zacząć przyjmować go co najmniej 16 tygodni, a najlepiej na ok. pół roku wcześniej przed planowaną ciążą. Najważniejszymi źródłami pokarmowymi kwasu foliowego są: ciemnozielone warzywa np. szpinak, szparagi, brokuły, fasolka szparagowa, szczypiorek oraz pomarańcze, awokado i banany oraz produkty pochodzenia zwierzęcego: wątróbka i żółtka jaj. By pokryć dobowe zapotrzebowanie na foliany należałoby zjeść 200 g wątróbki lub 800 g zielonych warzyw. Rekomendowaną dawką kwasu foliowego jest 400 mikrogram na dobę.
- witamina D3 – przyjmowana od II trymestru ciąży znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia krzywicy w początkowym okresie życia dziecka, dodatkowo wpływa na układ odpornościowy, zmniejsza podatność na infekcję, wystąpienie chorób autoimmunologicznych czy astmę. Konsekwencje niedoboru witaminy D mogą być odczuwalne nawet w dorosłym życiu dziecka!Witamina D3 powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. W Polsce najlepszy czas do syntezy w skórze przypada na miesiące od kwietnia do września, należy przebywać na słońcu przez 15 min. W godzinach od 10.00 do 15.00 eksponując na słońce co najmniej przedramiona i podudzia. Dawka witaminy D3 w preparatach wielowitaminowych dla kobiet w ciąży jest stanowczo za mała i powinna być ustalona indywidualnie z lekarzem, w przypadku niewystarczającej ekspozycji na słońce.
- jod – niedobór jodu może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu lub zaburzeń neurologicznych u płodu. Spowodowane jest to faktem, iż rozwój ośrodkowego układu nerwowego u dziecka jest całkowicie zależny od produkcji tyroksyny (hormonu tarczycy) w organizmie matki, w skład której wchodzi właśnie jod. W Polsce profilaktyka niedoboru jodu opiera się na spożyciu soli wzbogaconej o jodek potasu. W ciązy zapotrzebowanie na jod wzrasta, dlatego należy się zastanowić razem z lekarzem nad dodatkową suplementacją.
- kwasy DHA – wspomagają rozwój ośrodkowego układu nerwowego u płodu, wpływają na rozwój motoryczny i poznawczy, poprawiają odżywienie wownątrzmaciczne płodu, zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu o 51%, pojawienia się astmy u dziecka, infekcji dróg oddechowych i kataru siennego.
- żelazo – u kobiet, które cierpią na niedobór żelaza, niezbędna jest jego suplementacja. W badaniach wykazano, że suplementacja skutecznie zapobiega rozwojowi niedokrwistości w okresie okołoporodowym.
Nie należy zapominać również o innych mikroelementach, które również mają dobry wpływ na przebieg ciąży i poród, a mowa tu o: cynku, magnezie, manganie, wapniu i fosforze; a także witaminach poza wspomnianą wcześniej witaminą D: A, B, C, E.
Pamiętaj, że przyjmowanie i dawkowanie poszczególnych składników należy ustalić z lekarzem prowadzącym. Ilości substancji są zmienne w zależności od stanu zdrowia oraz trymestru ciąży, a hiperwitaminoza może spowodować wiele działań niepożądanych.