Dziecko nabiera masy – jeszcze sporo przed nim do dnia porodu. Ćwiczy płuca poprzez nabieranie i wypieranie wód płodowych.
Powoli rosną wszystkie narządy i rozwijają się zmysły. Na języku pojawiają się kubki smakowe i dziecko połykając wody płodowe może rozróżnić ich smak. Jego skóra pokrywa się mazią płodową (która szczególnie mocno widoczna jest u wcześniaków). Badania kliniczne nad mazią wykazują, że pełni ona ważne funkcje ochronne i działa nie tylko jako bariera przed mikroorganizmami ale również leczy. Maluch ma już 15 cm.
Musisz szczególnie mocno zacząć dbać o skórę jeśli nie chcesz mieć rozstępów. W Twoim organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Możesz zauważyć, że paznokcie stały się mniej łamliwe i szybciej rosną a włosy zgęstniały. Niestety, jeśli masz tendencje do nadmiernego owłosienia, bardziej widoczny staje się wąsik. Jeśli masz wadę wzroku może ona ulec pogłębieniu. Mogą zacząć też puchnąć Ci kostki i pobolewać kręgosłup. Niestety – znów wchodzimy w trudniejszy okres ciąży, a te objawy będą Ci towarzyszyć do końca.