Chcesz wybrać się z dzieckiem na wycieczkę, jednak martwi Cię jego choroba lokomocyjna? Niepokoisz się, że odbierze ona urok całemu wyjazdowi? Przeczytaj, czym tak naprawdę jest choroba lokomocyjna i jak sobie z nią radzić.
Czym jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna należy do zaburzeń typu kinetoz i objawia się w czasie poruszania się różnymi środkami transportu, jednak najczęściej w trakcie jazdy samochodem i autobusem. Jej bezpośrednią przyczyną jest niezgodność informacji odbieranych przez receptory wzroku, mięśni, ścięgien czy więzadeł stawowych, odpowiedzialnych za odczuwanie pozycji ciała, ale też narządu równowagi. Błędnik „gubi się”, gdyż człowiek siedzi w bezruchu, jednocześnie się przemieszczając. W efekcie występują mdłości, nadwrażliwość na zapachy, wymioty, utrata apetytu czy zaburzenia koncentracji, a także zmęczenie. Pojawia się zwykle po 30 minutach jazdy. Choroba lokomocyjna nie występuje u niemowląt, zwykle spotyka się ją u dzieci od 2. roku życia.
Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?
Aby podróż przebiegła spokojnie, maluch przede wszystkim powinien być wyspany, gdyż zmęczenie i idące za tym rozdrażnienie mogą przyspieszyć pojawienie się objawów choroby lokomocyjnej. Przed ruszeniem w drogę dziecko powinno zjeść lekkostrawny posiłek, ale też w jej trakcie nie powinno podawać się mu ciężkich, tłustych potraw ani słodkich napojów.
Dobrym pomysłem będą na przykład owoce – banany czy jabłka, a także krakersy. Ponadto, mimo że w przypadku dziecka może okazać się to trudne, to powinno ono siedzieć przodem do kierunku jazdy i obserwować horyzont. W tym celu, jeśli to możliwe, przymocuj fotelik dziecka na środku tylnego siedzenia.
Pomóc może jednak także zabawianie dziecka i odciąganie jego uwagi, na przykład poprzez słuchanie bajki, rozmowę czy śpiewanie piosenek.
Jeśli to możliwe, warto też rozważyć jazdę nocą – dziecko łatwiej zaśnie, a dzięki temu objawy choroby lokomocyjnej mogą je całkiem ominąć. Duży wpływ na wystąpienie symptomów ma też płynność jazdy. Gwałtowne hamowanie i skręcanie z pewnością się do tego przyczyni. Pamiętaj również o robieniu przerw na przewietrzenie samochodu, a jeśli to możliwe, uchyl delikatnie okno też w czasie jazdy.
Co robić w przypadku „awarii”?
Jeśli mimo starań dziecko będzie miało nieustające nudności, to poradź mu, by głęboko oddychało i zamknęło oczka, a w międzyczasie znajdź miejsce, w którym możecie się zatrzymać i przewietrzyć lub poproś o to kierowcę pojazdu. Daj maluchowi również chwilkę poleżeć. Ważne jest, by być odpowiednio przygotowanym. Zabierzcie ze sobą jednorazowe woreczki, wilgotne chusteczki, butelkowaną wodę czy ubranko i kocyk na zmianę. Pamiętaj też, by w razie „wypadku” zachować spokój. Okaż dziecku zrozumienie i nie krzycz na nie, zapewniając, że zaraz się zatrzymacie i poczuje się lepiej.

Choroba lokomocyjna u dzieci
- Małe dziecko
Jak ubrać dziecko na spacer?
Codzienny (lub prawie codzienny) spacer malucha to ważny element w życiu każdego bobasa. Jak ... - Małe dziecko
Kiedy wprowadzić nocnik?
Trening czystości to jeden z najważniejszych momentów w życiu maluszka. Kiedy i jak go zacząć? ... - Małe dziecko
Na co zwrócić uwagę przy zakupie bucików dla dziecka? Jakie kupić?
Zakup odpowiednich bucików dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Ponieważ jeśli dokonamy ... - Małe dziecko
Zajęcia artystyczne dla dzieci
Jak stymulować rozwój artystyczny maluszka? Kiedy zacząć dbać o jego zdolności plastyczne i ... - Małe dziecko
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Twój maluszek ma już prawie dwa latka i wciąż ssie smoczek? Przyszedł czas, aby ... - Małe dziecko
Kilka słów o małym dziecku
O małym dziecku mówimy, gdy jest ono w okresie od pierwszego do około trzeciego ...