Posłanie dziecka do przedszkola nie jest łatwe ani dla malucha, ani dla rodziców, a decyzja o podjęciu tego kroku może przysporzyć wiele stresu. Postaramy się zatem pomóc rodzicom zastanawiającym się nad odpowiednim momentem na posłanie dziecka do przedszkola.
Zalety posłania dziecka do przedszkola
Podstawowym faktem, o którym należy pamiętać jest to, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeden maluch może być gotowym na pójście do przedszkola w wieku 3 lat, inny – 5 i nie istnieje jeden wiek, w którym wszystkie dzieci powinny rozpocząć swą przedszkolną przygodę. Mimo wszystko, badania dowodzą, że obcowanie z innymi dziećmi w miejscu, jakim jest przedszkole, uczy samodzielności i zaradności, zachowania się w grupie, wspiera właściwy rozwój emocjonalny oraz pomaga w zrozumieniu i poznaniu świata. Oprócz tego, poprzez aktywności organizowane przez wychowawców, dzieci rozwijają sprawność, umiejętności manualne i techniczne, a później też czytanie czy liczenie.
Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe?
Istnieje kilka aspektów, nad którymi powinieneś zastanowić się, zanim zdecydujesz się na wysłanie pociechy do przedszkola. Jednym z nich jest to, czy dziecko jest w stanie zostać pod opieką osoby innej niż mama czy tata. Korzystnie będzie zatem, jeśli wcześniej choć kilkukrotnie pod Twoją nieobecność pociechą zajmowały się inne osoby, na przykład babcia czy niania. Zaobserwuj też, czy dziecko, na przykład podczas spaceru, kurczowo się Ciebie trzyma, czy raczej samo chce się oddalać, próbując poznawać świat. Maluch powinien umieć również samodzielnie wykonywać podstawowe czynności związane z potrzebami fizjologicznymi – potrafić samemu skorzystać z toalety lub choć zakomunikować taką potrzebę, umieć umyć ręce, posługiwać się sztućcami, rozebrać się czy ubrać lub podejmować ku temu próby. Pamiętaj, że w razie problemów dzieci w przedszkolu nie są pozostawione same sobie – przedszkolanki chętnie pomagają maluchom i uczą ich nowych umiejętności.
Jak przygotować dziecko?
Sukcesowi w jak najbardziej „bezbolesnym” posłaniu dziecka do przedszkola może pomóc swego rodzaju proces przygotowawczy. Oprócz wspomnianego wcześniej pozostawiania pociechy pod opieką innych niż rodzice osób i oswajania jej z tą nieobecnością, warto umożliwić dziecku zabawę i spędzanie czasu w grupie innych dzieci. Należy zadbać również o przestawienie dziecka na przedszkolny tryb dnia – pobudki, drzemki (tzw. „leżakowanie”) i posiłki o konkretnych porach. Zwróć też uwagę na typowy jadłospis obowiązujący w wybranym przedszkolu. Jeśli odbiega od dań, do których dziecko jest przyzwyczajone, możesz wcześniej przygotować maluchowi kilka podobnych posiłków, aby niejako zmniejszyć i tak duży szok, wynikający ze zmiany przyzwyczajeń. Postaraj się też usamodzielnić dziecko. Niech samo spróbuje ubierać buciki zapinane na rzepy, nauczy się samodzielnie korzystać z toalety.
Obawy związane z pozostawieniem dziecka pod opieką z początku obcych wychowawców w przedszkolu są naturalne. Pamiętaj jednak, że jeśli odpowiednio przygotujesz dziecko na pójście do przedszkola będzie łatwiej nie tylko jemu, ale też Tobie – powinieneś martwić się o wiele mniej o to, czy maluch sobie poradzi w nowej sytuacji. Nawet jeśli początkowo niechętnie będzie do tego podchodzić, daj mu czas na oswojenie się.