Aż ¼ dzieci w Polsce cierpi na alergiczny nieżyt nosa, potocznie zwany pyłkowicą. Jakie są przyczyny kataru siennego i jak go rozpoznać?
Co powoduje katar sienny?
Katar sienny powodują alergeny, czyli różnego rodzaju substancje znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu. Na pyłkowicę narażone są szczególnie te dzieci, których rodzice również cierpią na katar sienny. Najtrudniejszy okres dla alergików to wiosna i lato, kiedy stężenie alergenów w powietrzu jest bardzo duże.
Objawy kataru siennego
Katar wywołany przez przeziębienie trwa zwykle 7 dni, jest zaraźliwy i może towarzyszyć mu gorączka. Bardzo ważne, aby odróżnić go od pyłkowicy, którą nie można się zarazić, trwa dłużej niż tydzień, a w szczególnych przypadkach nawet cały rok (kiedy mamy stały kontakt z alergenem wywołującym katar sienny).
Katar sienny charakteryzuje się:
- wodnistą, bezbarwną wydzieliną z nosa,
- nieustannym kichaniem,
- zapaleniem spojówek,
- zatkanym, swędzącym nosem,
- wrażliwością na światło,
- bólami głowy,
- zmniejszonym apetytem, a zwiększonym pragnieniem,
- świszczącym oddechem,
- rozdrażnieniem,
- lekko podwyższoną temperaturą.
Pyłki roślin
Jeśli dziecko uczulone jest na pyłki roślin, w czasie najsilniejszego pylenia mieszkanie należy wietrzyć tylko podczas opadów deszczu. Kiedy stężenie pyłków jest dość wysokie, okna w domu powinny być zamknięte., Najlepiej spacerować z dzieckiem uczulonym na pyłki rano lub wieczorem, czyli wtedy, kiedy jest najmniejsze stężenie pyłków w powietrzu. Warto zabrać na spacer wodę i chusteczki do częstego przecierania twarzy i oczu dziecka w celu pozbycia się pyłków. Po powrocie do domu zalecana jest kąpiel i zmiana ubranka. W celu wypłukania pyłków z noska można stosować preparaty soli morskiej lub soli fizjologicznej. Jeśli to możliwe, dobrze jest wyjechać z dzieckiem nad morze. Niektóre dzieci uczulone na pyłki są również uczulone na niektóre pokarmy, np. seler, pietruszkę, kiwi, jabłka, arbuza.
Alergeny pochodzenia zwierzęcego
Jeśli oddanie zwierzaka w dobre ręce nie wchodzi w grę, dziecko powinno jak najczęściej unikać kontaktu z czworonogiem. Dywany i meble tapicerowane należy usunąć z mieszkania. Pamiętajcie także o jak najczęstszym kąpaniu pupila.
Roztocza kurzu domowego
W mieszkaniu nie powinny znajdować się dywany, firany, zasłony, meble tapicerowane. Jeśli jednak je posiadacie i nie możecie się ich pozbyć, meble należy odkurzać odkurzaczem z filtrem wodnym, ponieważ zwykłe odkurzacze roznoszą kurz w powietrzu. Koce, pościel, poduszki należy jak najczęściej prać w 60 stopniach i wietrzyć. Zimą warto wystawić je na mróz, ponieważ minusowe temperatury zamrażają roztocza. To samo tyczy się pluszaków naszego dziecka, które warto jednak ograniczyć do minimum.
Grzyby pleśniowe
Kiedy dziecko wykazuje reakcje alergiczne na grzyby pleśniowe, należy pozbyć się roślin doniczkowych, które trzeba często podlewać. Dziecko powinno także unikać drewnianych domków, szklarni i basenów. Istnieją również szczepionki i leki antyhistaminowe, łagodzące większość objawów.
Gdy zawiodą domowe sposoby lub katar powtarza się cyklicznie nie należy zwlekać i udać się do lekarza – być może trzeba będzie wykonać testy alergiczne. Bardzo istotnym jest, aby w odpowiednim czasie rozpoznać katar sienny i odróżnić go od infekcji. Uchroni to Wasze dziecko od podawania mu zbędnych antybiotyków, które mogą mu zaszkodzić.