Kiedy dziecko powinno zacząć naukę języków? Wszyscy dobrze rozumiemy, jak ważna jest ich znajomość, a szczególnie języka angielskiego. Na każdym kroku spotykamy obcokrajowców, coraz częściej jeździmy za granicę. Często chcielibyśmy także, aby nasze dzieci podjęły najlepsze studia – najlepiej za granicą. Dlatego też dążymy do tego, aby nasze pociechy zaczęły mówić w obcych językach jak najwcześniej – kiedy więc zacząć naukę?
Nie bądźmy zbyt ambitni!
Uważajmy na to, aby przez własną ambicję nie wyrządzić dziecku krzywdy. Mimo że małe dziecko uczy się dużo szybciej niż starsze, badania naukowców pokazują, że z nauką języka obcego warto poczekać! Jeśli nasze dziecko przed trzecim rokiem życia nie zainteresuje się mową w innym języku, przymuszanie go może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeżeli Wasz stopień umiejętności językowej nie jest perfekcyjny, lepiej, żeby zajął się tym specjalista, ponieważ dziecko może nauczyć się błędnej wymowy czy błędnej gramatyki, co ciężko będzie później naprawić.
Nauka języka w sposób symultaniczny
Dzieci mogą się uczyć języka w sposób symultaniczny. Oznacza to, że uczą się równocześnie dwóch języków. Tak dzieje się zazwyczaj w rodzinie, w której rodzice są różnych narodowości. Mimo tego, że dziecko poznaje w jednym czasie dwa języki, uczy się mowy wolniej niż dzieci, które zaczynają dopiero mówić w jednym języku. Takie dzieci zazwyczaj mają mniejszy zasób słownictwa i mają większe problemy z gramatyką. Rodzice tej samej narodowości mogą także wprowadzić symultaniczną naukę języka sztucznie – przed osiągnięciem przez dziecko trzeciego roku życia, zachowując przy tym bardzo dużą systematyczność.
Nauka języka w sposób sekwencyjny
Następczy, czyli sekwencyjny sposób nauki może nastąpić w każdym wieku. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, kiedy język ojczysty został opanowany w sposób umożliwiający swobodną mowę. Niestety nieświadomi rodzice często zaczynają uczyć swoje dzieci języków, kiedy maluchy mają jeszcze problemy z mową we własnym języku. Jeśli chcemy być pewni, że nasze dziecko jest na dobrym etapie komunikacyjnym oraz jest gotowe na naukę języka obcego, należy wybrać się do logopedy.
Najlepsza pora
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć naukę języka obcego. Zazwyczaj jest to sprawa indywidualna, na którą wpływa ogólny rozwój malca. Jeśli dziecko nie wykaże większego zainteresowania, lepiej tymczasowo odpuścić próbę nauki języka i spróbować za jakiś czas. Chcemy przecież, żeby nasze dziecko polubiło języki obce, a nie zraziło się do nich.
Znajomość języka obcego nie tylko przydaje się w późniejszym życiu, ale także poszerza horyzonty malucha oraz kształtuje jego świadomość kulturową. Dzieci muszą czuć przyjemność z nauki języka – każde z nich ma swoje tempo nauki, a my musimy akceptować i wspierać swoje pociechy.
Nauka języka obcego - kiedy zacząć?
- Małe dziecko
Przyczyny bólu głowy u dziecka
Bóle głowy występują u dzieci w każdym wieku, zawsze budząc niepokój wśród rodziców. Mogą być ... - Małe dziecko
Nocne moczenie u dzieci
W czasie snu mamy mniejszą kontrolę nad potrzebami fizjologicznymi, dlatego moczenie się dzieci, ... - Małe dziecko
Jak wybierać książeczki dla dzieci?
Żyjemy w dobie księgarni internetowych i rynku, na którym rocznie pojawia się około trzech tysięcy ... - Małe dziecko
Żłobek czy niania?
Po urlopie macierzyńskim planujesz wrócić do pracy lub po prostu potrzebujesz kogoś, kto ... - Małe dziecko
Obgryzanie paznokci przez dzieci
Obgryzanie paznokci to częsty i dokuczliwy nawyk. Najczęściej pojawia się on u pięciolatków, ale zdarza ... - Małe dziecko
Choroba lokomocyjna u dzieci
Chcesz wybrać się z dzieckiem na wycieczkę, jednak martwi Cię jego choroba lokomocyjna? Niepokoisz ...