Poranne mdłości to jeden z objawów ciąży, który kojarzy się z nią najbardziej. Niegroźne, ale nieprzyjemne uczucie mdłości odczuwa co druga kobieta, która spodziewa się dziecka. Mimo przekonaniu że nudności w ciąży są poranne, tak naprawdę nie muszą mieć nic wspólnego z porankami – mogą występować także w innych porach dnia oraz wcale nie muszą kończyć się po pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre z kobiet zmagają się z nimi niestety aż do narodzin dziecka. Jak przetrwać ten przykry czas?
Zestaw ratunkowy
Jeśli nie radzisz sobie z nudnościami w ciąży i boisz się, że dopadną Cię, kiedy będziesz poza mieszkaniem, pamiętaj, żeby zawsze nosić przy sobie zestaw ratunkowy. Zaopatrz swoją torbę w woreczki foliowe, chusteczki odświeżające, butelkę wody oraz gumy do żucia lub cukierki miętowe dla odświeżenia oddechu. Tak wyposażona torebka uratuje Cię przed krępującymi wymiotami w miejscu publicznym. W pracy dobrze jest trzymać także szczoteczkę do zębów.
Po pierwsze – nawadnianie
Jeśli w ciąży zdarza Ci się często wymiotować, pamiętaj o tym, że musisz się nawadniać częściej niż zwykle. Pij minimum 2 litry wody dziennie. Jeśli nie przepadasz za zwykłą wodą i ciężko jest Ci wypić tak dużą ilość, niektóre szklanki wody możesz zastąpić owocami lub świeżo wyciśniętym sokiem. Jeśli lubisz pić herbatę, niestety możesz mieć problem z jej przyswojeniem – ciepłe napoje wzmagają uczucie wymiotów. Na uczucie nudności pomoże Ci imbir w postaci napoju osłodzonego np. miodem.
Regularne, ale małe posiłki
Jeśli będziesz dzielić posiłki na mniejsze porcje, Twój żołądek nie będzie obciążony jedzeniem. Dodatkowo, jedząc częściej, pozwalasz organizmowi na wytwarzanie soków trawiennych. Dzięki temu Twój żołądek nie będzie reagował na przyjmowane jedzenie wymiotami. Kolacji staraj się nie jeść bezpośrednio przed snem, co zwiększy szanse na to, że rano obudzisz się wypoczęta i bez uczucia nudności. Jednak nie idź spać głodna. Wystarczy, że na kolację, nawet późną, zjesz coś lekkiego np. jogurt lub chrupkie pieczywo. Jeżeli nudności występują rano, nie zrywaj się szybko z łóżka. Spokojnie poleż 10-15 minut i poczekaj, aż poczujesz się lepiej. Warto mieć pod ręką lekką przekąskę, np. bułkę lub sucharek. Jeśli nie masz apetytu, nie zmuszaj się do jedzenia. Niedługo wszystko wróci do normy. ? Unikaj ciężkich potraw, intensywnych zapachów i zadymionych pomieszczeń, możesz przez nie czuć się gorzej.
Wyciszaj się
Pomyśl, co Cię najbardziej uspokaja? Czytanie książki w ciszy, a może lekka, przyjemna muzyka? Staraj się codziennie spędzać chociaż pół godziny w kompletnym odizolowaniu od spraw codziennych. Pomoże Ci to uspokoić nerwy oraz zapanować nad dolegliwościami związanymi z żołądkiem! Świeże powietrze w wywietrzonym mieszkaniu także pomoże opanować mdłości.
Przyjmuj witaminy
Staraj się jeść jak najwięcej owoców i warzyw. Jeśli lekarz stwierdzi, że brakuje Ci pewnych witamin, możesz przyjmować suplementy (najlepiej podczas obiadu). Jeśli po którymś z nich, będziesz czuła się znacznie gorzej – natychmiast je odstaw i poproś lekarza o inne. Przyjmowanie wszystkich suplementów oraz leków powinno być konsultowane z lekarzem, pamiętaj o tym! Więcej o suplementacji w czasie ciąży dowiesz się z tego artykułu.
Pamiętaj także o tym, że wymioty nie zagrażają Tobie, ani Twojemu dziecku. Większym zagrożeniem może być Twój stres, który jest wynikiem porannych mdłości. Dlatego jak najczęściej próbuj się relaksować i nie przejmuj się niepotrzebnie nudnościami, które nie wpływają na Wasze zdrowie. Jeśli jednak wymioty są bardzo uciążliwe i nie ustępują, nie wahaj się i idź do lekarza. Być może czeka Cię kilkudniowy pobyt w szpitalu, ale za to będziesz mieć pewność, że stan Waszego zdrowia jest pod kontrolą. ?