Dzieci są głodne wiedzy, w pewnym momencie same z ciekawością pytają co to za literka, proszą o przeczytanie bajki, naśladują dźwięki. W jaki sposób zacząć naukę pisania, a także czy wymawia się literki? Czym różni się głoska od litery?
Ujmując rzecz najprościej: litera to wizualizacja głoski, głoska to brzmienie litery. Wymawiamy więc głoski, nie litery! Ich liczba w wyrazie może się różnić, np. słowo dziecko. Liter jest 7 (d-z-i-e-c-k-o), ale głosek 5 (dź-e-c-k-o). Malucha uczymy wymawiać głoski, a nauka pisania to nauka zapisu ich kształtu – liter. Oczywiście jedno jest powiązane z drugim. Żeby wiedzieć jak „wygląda” literka, dziecko musi kojarzyć jej dźwięk. Nauka pisania jest powiązana z nauką czytania (przeczytaj nasz poradnik również na ten temat: Jak nauczyć dziecko czytać?).
W nauce przydadzą się pomoce dydaktyczne, ale nie musisz wydawać na nie majątku! Kształty liter możecie układać na podłodze z klocków, słomek lub makaronu. Możecie wspólnie je rysować lub kolorować gotowe zestawy dostępne w internecie.
Dziecko łatwiej zapamięta literę, jeśli będzie mogło skojarzyć ją z przedmiotem, którego nazwa od tej litery się rozpoczyna („d” jak dynia, „p” jak papuga, itd.).
Umiejętność pisania, jak każda inna, wymaga praktyki. Dlatego warto stworzyć domowy elementarz z własnoręcznie napisanymi wzorami liter, gdzie dziecko będzie mogło ćwiczyć swoje nowo zdobyte umiejętności oraz uczyć malca przez wspólną zabawę.