Kiedy oświadczacie im, że jesteście w ciąży, są najszczęśliwsi na świecie, często wzruszają się do łez, a przez kolejne 9 miesięcy starają się być dla Was największym oparciem. Z niecierpliwością oczekują dnia, w którym urodzi się Wasze dziecko. Nie czują i nie doświadczają jednak tego, co Wy – przyszłe matki. Jak więc przygotować Tatę na pojawienie się dziecka?
Jak zostać Tatą?
Pamiętaj o tym, że mężczyźni nie przechodzą podczas oczekiwania na dziecko tego samego, co kobiety. Podczas gdy u kobiety wszystko przebiega naturalnie, np. uczucie poruszania się dziecka czy dolegliwości pierwszego trymestru, przyszli tatusiowie muszą się ojcostwa nauczyć, a kobiety powinny im w tym pomóc. Bardzo pomocne mogą być w tym przypadku książki o rozwoju dziecka. Nie podrzucaj mu jednak takiej lektury zamiast ulubionej powieści. Poświęćcie wspólny wieczór na to, aby razem, najlepiej na głos, czytać o tym, jak należy dbać o przyszłego potomka.
Więzi między dzieckiem a rodzicami
Podczas ciąży bardzo ważna jest więź emocjonalna, ale też fizyczna. Mów o tym jak się czujesz, czy masz jakieś dolegliwości, jaki jest Twój nastrój. Zachęcaj partnera do tego, aby dotykał brzucha, kiedy dziecko się porusza. Wspólnie zastanawiajcie się, jakie imię wybrać dla maluszka, jak udekorować jego pokój. Wybierzcie się na pierwsze wspólne zakupy dla małego człowieczka, który jeszcze się nie narodził.
Szkoła rodzenia
Coraz większą popularnością cieszą się szkoły rodzenia. Jest to świetny sposób na to, aby wspólnie uczestniczyć w rozwoju dziecka i dowiedzieć się, co może czekać Was podczas jego narodzin. Szkoła rodzenia pomoże nadać kształt rodzicielstwu nie tylko mężczyznom, ale też przyszłym mamom. Jeśli jest to Wasze pierwsze dziecko, warto dowiedzieć się jak wygląda poród i jak się do niego prawidłowo przygotować.
Podczas porodu
Czy obecność przyszłego taty na sali porodowej jest niezbędna? Mimo że w czasie porodu najważniejsza jest mama i dziecko i tylko na tym należy się skupiać, rola partnera jest nieoceniona. Oprócz wsparcia duchowego, mężczyźni mogą trzymać partnerkę za rękę, odliczać czas między skurczami, pomagać w przyjmowaniu właściwych pozycji czy po prostu podawać szklankę z wodą.
Egzamin z rodzicielstwa
Kiedy dziecko pojawi się już na świecie, nigdy nie zapominajcie o tym, że najważniejsze są wsparcie i wspólne działania. Jeszcze kiedy leżysz z maleństwem w szpitalu, partner powinien zadbać o Twój komfort – pomagać przy karmieniu i każdych innych najdrobniejszych czynnościach, których sama nie masz siły wykonać. Do mężczyzny należy także przygotowanie mieszkania na powrót mamy i dziecka – posprzątanie, wywietrzenie pokoi, zakup pieluszek i wszystkich niezbędnych przedmiotów dla dziecka. Jeśli nowy tata ma problem z organizacją i wykonaniem wszystkich obowiązków, porozmawiaj z nim na spokojnie. Pamiętaj, że nie tylko dla Ciebie jest to nowa i stresująca sytuacja.
Mężczyźni, mimo że doświadczają mnóstwo radości, czują też lęk przed nowymi obowiązkami, do których często nie potrafią się przygotować. Nie zawsze mówią o tym głośno, ale w głębi serca każdy z nich jest przerażony nową sytuacją. Pamiętaj zawsze o tym, aby rozmawiać i wspólnie przeżywać narodziny dziecka, jego rozwój i dojrzewanie.