Czy spać z noworodkiem w jednym łóżku, czy od razu przenieść go do własnego? Taką decyzję warto podjąć jeszcze przed powrotem z maluchem do domu i wraz z ojcem dziecka.
Od razu własne łóżeczko czy może jednak pierwsze noce w łóżku z rodzicami? Jaką decyzję podjąć i jakie są jej długofalowe konsekwencje?
Spanie z dzieckiem plusy:
Posiadanie dziecka blisko siebie przez całą noc, to kilka plusów dla obu stron:
- Budowanie bliskości między rodzicami a dzieckiem,
- Brak konieczności każdorazowego wstawania, kiedy dziecko się przebudzi,
- Karmienie niejako „na śpiocha”,
- Nieco bardziej naturalne środowisko dla malucha.
Spanie z dzieckiem minusy:
Nie zawsze jest jednak aż tak różowo. Są też negatywne konsekwencje:
- Płytki sen (im bardziej rodzice boją się, że mogą nocą uderzyć dziecko) – badania mówią o tym, że matki śpiące z dzieckiem budzą się nocą 11 razy. Te, które śpią osobno – 4,
- Mniejsza bliskość między rodzicami. Niekiedy ojciec ze względu na brak możliwości wyspania się przenosi się na drugie łóżko. To po dłuższym czasie może ochłodzić relacje między rodzicami,
- Nauczenie dziecka spania z rodzicami (lub z mamą) w łóżku może w przyszłości utrudnić postawienie granic, kiedy dziecko nie powinno już spać z rodzicami, lub powinno dać im odrobinę prywatności.
Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, że nie wolno spać z dzieckiem kiedy rodzic jest pod wpływem alkoholu, narkotyków lub bierze leki, które zwiększają senność. Zwiększa to ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej). Przeciwskazania obejmują również spanie niemowlęcia na brzuszku, palenie w domu, zbyt wysoką temperaturę pomieszczenia. Niemowlęta trudniej się wtedy wybudzają i ryzyko uduszenia przez sen jest większe. Badania wskazują również, że matki, które karmią dziecko naturalnie przyjmują bardziej ochronne pozycje podczas snu z dzieckiem. Może to oznaczać, że karmienie sztuczne w pewnym stopniu powinno być przeciwwskazaniem do spania z dzieckiem.
Spanie osobno plusy:
Podjęcie decyzji by od razu dziecko spało we własnym łóżeczku to również sporo plusów:
- Spokojniejszy sen rodziców, którzy nie boją się, że w trakcie snu „uszkodzą” dziecko,
- Ojciec nie czuje się odrzucony, brak zagrożenia utraty intymności,
- Dziecko od małego przyzwyczajone jest do większej samodzielności.
Spanie osobno minusy:
W zasadzie wszystko to, co jest plusem spania razem staje się minusem spania osobno, czyli:
- Mniejszy kontakt między rodzicami a dzieckiem i mniejsza bliskość (którą jednak można budować również w czasie czuwania – np. nosząc dziecko w chuście),
- Konieczność wstawania za każdym razem, kiedy dziecko płacze,
- Karmienie dziecka nocą często odbywa się wtedy na kanapie bądź sofie, co – jak wykazują badania – jest dla dziecka znacznie bardziej niebezpieczne niż spanie w jednym łóżku z rodzicami.
Na pewno błędem jest branie dziecka do łóżka raz na jakiś czas. Nie wie ono i nie rozumie dlaczego raz ma mamę na wyciągnięcie rączki a innym razem budzi się w nocy samo i mama przychodzi dopiero po chwili. Taka sytuacja nie buduje poczucia bezpieczeństwa i zaufania – wprost przeciwnie, dziecko zaczyna próbować „metod”, które spowodują, że będzie brane do łóżka częściej.
Czy zatem spać z dzieckiem czy oddzielnie? Tę decyzję muszą podjąć rodzice razem analizując zarówno własne potrzeby jak i potrzeby dziecka oraz czynniki ryzyka. Ważne, by decyzja była obustronna i by zdawać sobie sprawę z jej konsekwencji.