Jesteś świeżo upieczoną mamą, być może po raz pierwszy, być może po raz kolejny i znasz już odpowiedź z doświadczenia. Jeśli jednak zastanawiasz się jak często karmić noworodka, zachęcamy do lektury krótkiego poradnika.
Czy powinnaś karmić dziecko na jego żądanie?
Tak. Eksperci zalecają, by noworodek dostawał pokarm tak często i w takich ilościach w jakich go potrzebuje. Może mieć to miejsce nawet co godzinę lub półtorej –dziecko w ten sposób zaspokaja także swoją potrzebę bliskości z Tobą. Mleko naturalne jest również szybciej trawione niż mleko modyfikowane, stąd wyższa częstotliwość karmienia piersią niż butelką.
W trakcie pierwszego roku życia dziecka będą występowały okresy wzmożonego łaknienia wynikające z intensywnego rozwoju. Będzie miało to miejsce pomiędzy 7. a 14. dniem po porodzie, a także w 2., 4. i 6. miesiącu życia.
Wyjątki od reguły karmienia na żądanie
Pierwsze dni po porodzie – aby masa ciała noworodka nie spadła poniżej normy, karmienie powinno mieć miejsce przynajmniej co dwie godziny. Fizjologiczny spadek masy ciała nie może być większy niż 10%. Jeśli zauważasz, że występują problemy, skonsultuj się z lekarzem. Karmień nie powinno być więcej niż 12 na dobę – świadczy to o nieefektywnym karmieniu (złej technice lub nieodpowiedniej ilości pokarmu). W tym przypadku zgłoś się do poradni laktacyjnej.
W sytuacji kiedy noworodek oddaje zbyt mało moczu – dziecko powinno być karmione nawet co godzinę. Noworodek powinien moczyć pieluszki od 6 do 8 razy na dobę.
Przypadek żółtaczki fizjologicznej – charakteryzuje się ona zażółceniem skóry, śluzówek i białek oczu, sennością. Objawy te wywołuje krążąca we krwi bilirubina. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w artykule poświęconym żółtaczce u noworodków. Należy uważnie pilnować godzin karmienia i budzić dziecko na jedzenie. Im częściej noworodek będzie jadł, tym szybciej z jego krwi zostanie usunięty nadmiar substancji.